Forrás: Getty

A takarítás világnapja alkalmából íme 3 hasznos tanács!

A takarítás világnapja nem kötődik konkrét dátumhoz, 1989 óta szeptember harmadik szombatján rendezik meg. A kezdeményezés Ausztráliából indult, amikor egy vitorlásversenyen az egyik induló, Ian Kiernan, felháborodott a szemetes óceánt és annak partját nézve. Ennek hatására szervezte meg az első takarítást a sydney-i kikötőben és környékén. Jelszava: “Gondolkodj világméretekben és cselekedj otthon.” Az otthoni cselekvésre ösztönzünk mi is, de nem apró trükkök, házi praktikák segítségével. 3 olyan hasznos, a lakásba beépülő tárgyról ejtünk szót, ami talán nagyobb kiadás lehet, de hosszú távon segít a rend és a tisztaság megőrzésében, és nem csak ott, ahol a papok táncolnak!

1. A lerakódott konyhai ragacs ellen – páraelszívó

Azokban a konyhákban, ahol nyitott polcokon látványosan elöl van minden, gyakori jelenség, hogy az edényeken megül egy finom ragacsos, zsíros réteg. A bosszantó lecsapódástól oly módon mentesítheted a konyhádat, ha páraelszívót szerelsz fel. Ez azokban az otthonokban fejt ki különösen jótékony hatást, ahol a konyha a nappalival vagy az étkezővel egy légtérben van. A helytelenül szagelszívónak nevezett berendezés fő célja nem a főzés során felszabaduló kellemetlen vagy éppen kellemes illatok, szagok elvezetése, hanem a hatalmas mennyiségű vízpára szabadba vezetése.

Tipp: Egy, a konyhabútorhoz választott szép páraelszívó a konyha vagy az amerikaikonyhával kombinált nappali karakteres díszítőeleme lehet.

2. A lakás könnyű takarítása érdekében – központi porszívó

A központi porszívó egy falba épített, külső csatlakozással ellátott csőhálózatból és egy fixen felszerelt, nagy szívóerejű központi porszívógépből álló rendszer. Oda célszerű telepíteni, ahol nem okoz gondot a zaja, illetve ahonnan a gép által beszívott levegő a szabadba vezethető. Megfelelő helyiség lehet erre a pince, a garázs vagy a családi ház gépháza, kazánhelyisége. A rendszer óriási előnye, hogy a takarítást hatékonnyá és higiénikussá teszi, hiszen a beszívott levegőt nem a légtérbe fújja vissza, hanem kivezeti a szabadba, ezáltal jelentősen csökken a bútorokra leülepedő por mennyisége, és az allergiás tüneteket okozó poratkák sem cirkulálnak többé a lakásban. A központi porszívó használata egyszerű. A gégecsövet a falicsatlakozóba kell illesztetni. A gép ezután automatikusan elindul, majd kezdődhet a takarítás.

Tipp: Környezetvédelmi és egészségügyi okokból több európai országban már csak akkor adnak ki építési/lakhatási engedélyt családi házakra, ha abba központi porszívó épül. Tehát érdemes már házépítéskor számolni vele, illetve akkor, ha a házban nagyobb felújítást tervezel.

3. A ruhakupacok kerülgetése helyett – központi szennyesledobó

Szerethető megoldás, akinek már van, meg nem válna tőle. A szennyesledobó nyílását érdemes a fürdő mellé helyezni, azon keresztül kell ledobni a használt ruhát. A rövid út megtétele után a piszkos ruha vagy ágynemű az alagsorban lévő mosókonyhába érkezik egy 30 cm átmérőjű, szerelvényboltban kapható, falba épített műanyag csövön keresztül. A megoldás népszerű, emellett praktikus, nem beszélve arról, hogy olcsó is. Költsége a járat kialakításával együtt nem több pár tízezer forintnál.

Tipp: A szennyesledobó cső a balesetek elkerülése végett gyerekzárral ellátott. E kényelmi szolgáltatás beépítésére már a házépítés idején gondolni. n

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.