Ebben az óvodában fontos a környezettudatosság

Mustármag Óvoda: fő a takarékosság!

Hazánkban is egyre nagyobb figyelmet szentelnek a takarékosságnak. Az ökonomikus szemlélet minden, pályázattal épülő létesítmény sajátja ma már. A szolnoki Mustármag Óvodában ráadásul nem tér el az elmélet és a gyakorlat sem egymástól. Hisz itt nem csak a létesítmény felhúzásakor és üzemeltetésekor igyekeztek figyelni azokra a lehetőségekre, melyekkel a gazdaságos működtetést tudják biztosítani, hanem az idejáró óvodások szemléletét is igyekeznek az ésszerű takarékosság szellemében formálni.

A napellenzők hatékonyan szabályozhatók

A napellenzők hatékonyan szabályozhatók

Gazdaságos kialakítás

  1. Tájolás: Egy újonnan épülő intézménynél a gazdaságos üzemeltetés is a részleteknél kezdődik. Így volt ez itt is, ahol az új épület tervezésekor a jó tájolás volt az első, amit alapvetően figyelembe vettek. Ennek megfelelően a nagy csoportszobákat, ahol sokat tartózkodnak a gyerekek, déli fekvésűre tervezték, míg északon, ahol sok energia vész el, nincsenek üvegfelületek.
  2. Szigetelés: A második lépésben az épületszerkezetet látták el nagyon erős páncélt biztosító szigeteléssel. Így télen a fűtésen lehet takarékoskodni a vastag hőszigetelésnek köszönhetően, míg nyáron a vastag, nagy tömegű fal biztosítja természetesen módon az épület hűtését. (Az árnyékolástechnika is igen hatékonyan működik, segítve a szigetelést. Egyrészt jól néz ki a hatalmas ablakokat beborító, függőleges lamellás árnyékoló, másrészt funkciója is van: üreges formájának köszönhetően segít megelőzni a nyári túlmelegedést.)
  3. Gépészet: Az óvoda udvarán található az úgynevezett szürkevíz-hasznosító berendezés. Ennek lényege, hogy az esővizet belevezetik egy nagy tartályba, s ezt használják az épületen belül öblítésre, tisztításra. Így a drága ivóvízhasználat lecsökkent.
  4. Áram: Számos lehetőség kínálkozik a hatékonyabb áramhasználatra. Ennél az épületnél a lapos tetőn elhelyezett napelemekkel igyekeznek megoldani a spórolást. Ennek köszönhetően napsütéskor a kollektorok visszatermelik a hálózatba az energiát. Ezt elszámoláskor a szolgáltató levonja a költségből.
  5. Fűtés: Az intézményben megtartották ugyan a gázfűtést – javarészt vész esetére -, de alkalmazzák a földfűtést is. Ezzel oldják meg a melegvíz-ellátást, valamint a padló- és a falfűtést is, hiszen a földszivattyúnak köszönhetően -5 fokig a kazánt be sem kell kapcsolni. A szerkezet áramról működik, a hűtőgéphez hasonló elven, csak fordítva. (Beszívja például a 0 fokos levegőt, lehűti -10 fokra és az így nyert energiát fűtésként adja le. Nyáron épp fordítva.) Ez azt jelenti, hogy a rendszer üzemeltetéséhez ugyan szükséges az áram is, de közben hasznosítja a levegő hőmérsékletét is. Ezzel a megoldással az energiafogyasztás 50 %-a takarítható meg. A fali melegítés már csak hab a tortán. Ennek a vakolatban vékonyan futó műanyag csőrendszernek köszönhetően a hálózat úgy működik, mint egy radiátor, csak sokkal nagyobb felületen, segítve a jobb hőérzet kialakítását.
  6. Kazán: Ha már nem mondhattak le a berendezés adta biztonságról, törekedtek arra, hogy nagyon jó hatásfokút vásároljanak. Olyat, mely a berendezésen belül keletkező füst hőjét is megforgatja, s így végül tényleg csak az igen alacsony fokú meleg levegőt engedi távozni a rendszerből.
  7. Időjárás-követő szonda: Ez hangolja össze a rendszert jól működő egésszé. Az épületen kívül elhelyezett vezérlő – az időjárás függvényében – szabályozza a kazán bekapcsolódását és megfelelő hatásfokú üzemelését. Ehhez minden helyiségben termosztátot szereltek fel, melyen a kívánt hőmérsékletre állítható be a gép.

    A kicsik a gyakorlatban tanulják meg a szelektív hulladékgyűjtést

    A kicsik a gyakorlatban tanulják meg a szelektív hulladékgyűjtést

A kicsik tanítása

Az óvoda nevelési tervének központi része a gyermekek megtanítása az őket körülvevő szűkebb-tágabb környezet megértésére, szeretetére, védelmére. A környezetvédelem és energiatakarékosság elsajátításához jó alapot biztosít persze maga az épület is. Emellett azonban az óvónők az apró, de fontos részletek megtanításával is igyekeznek tudatosítani már kis korban az idejáró lurkókkal, hogy mit tehetnek ők a környeztük védelmében, hogyan takarékoskodhatnak – magyarázza a Mustármag Óvoda vezetője. Somogyiné Tálas Anikótól megtudtuk, milyen apróságokra nyitják fel többek között a csemeték szemét.

  1. Újrahasznosítás: Mi mindent igyekszünk újra hasznosítani. Ez például azt jelenti, hogy kifejezetten kérjük mindig a szülőket, hogy a ház körül termelődő, feleslegessé vált palackokat, dobozokat, kupakokat hozzák be. A csoportokban a foglalkozásokon pedig ezekből készítünk a gyerekekkel egyebek mellett különböző, egyszerű játékokat, képeket.
  2. Kevesebb is elég: A gyerekek is hajlamosak a pazarlásra, nem nézik – miért is tennék, ha nem szólnak nekik -, hogy például kézmosáskor, vagy fogmosáskor mennyi víz folyik el, ha állandóan folyatják. Mi erre is igyekszünk megtanítani őket, meg persze arra is, hogy rendesen zárják el a vizet, ha végeztek, s nem kell egy maroknyi folyékony szappan ahhoz, hogy tiszta legyen a kezük.
  3. Szelektív hulladékkezelés: A csoportszobákban szelektív hulladékgyűjtők elhelyezésével értetjük meg már ebben a korban, hogy a szemetet meg lehet és kell különböztetni az újrahasznosítható hulladéktól.
  4. Környezetvédelem: A csoportos séta is remek alkalmat kínálhat a takarékoskodás bemutatására. Volt már példa arra, hogy a vízparton sétálva döglött halra bukkantunk. A gyerekek kérdésére elmondtuk, hogy ha nem szemetelnénk annyit, gazdaságosabban élnénk, akkor az állatok élettere sem kerülne veszélybe. Ugyanezt bizonyítjuk számukra azzal is, amikor a ligetes részen sétálva letörölt levelet hasonlítjuk össze a belvárosban tépett levélkével. Ráadásul ezeken az egyszerű, de számukra jól értelmezhető példákon keresztül azt is megtanulják, hogy a gazdaságosság és a környezetvédelem milyen szorosan összekapcsolódik életünkben.
  5. Tanösvény: Ami számunkra még igen nagy segítséget jelent abban, hogy láttassuk és megtaníttassuk óvodásainkkal, hogy globálisan lássák a világot, az óvoda udvarán megvalósult tanösvény. A kialakított állomásokon a víz-, a nap-, a szél energia erejét mutatjuk be az egyszerű eszközök és az elhelyezett táblácskák segítségével. Így kerek a világunk…n
    thumbnail
    thumbnail
    thumbnail
    thumbnail
    thumbnail
    thumbnail
    thumbnail
    thumbnail
    Mustármag Óvoda: fő a takarékosság!
    Az óvoda bejárata
    Mustármag Óvoda: fő a takarékosság!
    A gyerekek által készített játékok
    Mustármag Óvoda: fő a takarékosság!
    A befőttesüvegek is hasznosulnak
    Mustármag Óvoda: fő a takarékosság!
    Néhány pillepalack és kész a vitorlás!
    Mustármag Óvoda: fő a takarékosság!
    Szép és szellős terek
    Mustármag Óvoda: fő a takarékosság!
    A csoportszobában lázas alkotás folyik
    Mustármag Óvoda: fő a takarékosság!
    Rend a lelke mindennek
    Mustármag Óvoda: fő a takarékosság!
    A környezet védelmére is figyelnek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.