Forrás: Getty

Polgári lakás felújítása – Ezekre figyelj a munkálatok során

Nagy faablakok, magas mennyezet, stukkók, nyikorgó padló… Ezek az első dolgok, amik eszünkbe jutnak egy polgári lakás kapcsán. Annak ellenére, hogy ezek különleges hangulatot kölcsönöznek egy ilyen otthonnak, a legtöbb új tulajdonos modernizálni szeretné, hogy ne csak szép, hanem energiatakarékos is legyen. Egy polgári lakás felújítása során azonban számos olyan tényező van, amire figyelnünk kell a teljes siker érdekében.

Miben más egy polgár lakás felújítása?

Egy régi építésű lakás felújítása sokkal nagyobb szabadságot biztosít számunkra, hiszen számos egyedi lakberendezési stílust is megvalósíthatunk benne (például egy épített zuhanyt is a fürdőben). A nagy belmagasságnak köszönhetően pedig galériát is építhetünk, még különlegesebbé varázsolva ezzel az otthonunkat.

Mire kell figyelnünk?

Tény, hogy rengeteg ötletet meg lehet valósítani egy ilyen lakásban, azonban azt is meg kell jegyeznünk, hogy számos buktatóval szembesülhetünk a munkálatok során. Az ilyen típusú lakásokban például gyakori probléma a falak omladozása, amit sok esetben nem tudjuk foltozással kijavítani, hanem csak a teljes fal újravakolásával. Ez rengeteg munkával jár, azonban megéri, hiszen ezáltal lehet olyan egyenes falfelületet biztosítani, hogy a későbbiekben könnyedén tudjunk tapétázni, festeni és dekorálni.

A másik nagy feladat egy ilyen lakás esetén a padlózat cseréje, ugyanis sok esetben elengedhetetlen a padló szintezése, továbbá egy aljzatbeton réteg felhordása. Ezen munkálatok elvégzése után még padlófűtést is telepíthetünk, akár radiátoros fűtéssel kombinálva.

Energiatakarékosság

A faablakok különleges bájt adnak a polgári lakásoknak, ezek cseréje sok esetben indokolt, ha egy energiatakarékos otthon kialakítása is a célunk. A több évtizedes ablakok cseréjével nem csak a hő-, hanem a hangszigetelésért is teszünk, sőt még a penészedést is elkerülhetjük.

Amennyiben ennél többet szeretnénk tenni lakásunk szigetelése érdekében, akkor a falak festése során használjunk olyan speciális festéket, mely az anyagösszetételének köszönhetően még hőszigetelő feladatot is ellát.

Ha elvégeztük a hőszigetelést, akkor természetesen a fűtési rendszerről sem feledkezhetünk meg, azaz azok korszerűsítéséről. Az ilyen lakásokban legtöbbször gázfűtés van, többnyire parapetes konvektorokkal. A legjobb, ha ezeket gázkazános központi fűtésre cseréljük, amivel még a meleg vizet is elő tudjuk állítani. Ha ennél korszerűbb megoldásra vágyunk, akkor jó hír, hogy a kondenzációs kazánokat számítógépes vagy okostelefonos vezérléssel is fel lehet szerelni.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.