Forrás: Europress
Ha panellakást vásárolsz, könnyen előfordulhat, hogy a rendelkezésre álló terek nem az elképzelésednek megfelelőek. Ilyenkor természetesen hamar szóba kerül a panellakásban a falbontás. Már csak azért is, hiszen ezekben a lakásokban a kis alapterület ellenére minél több helyiséget szerettek volna bezsúfolni. Nincs is ezzel gond, azonban a falbontás a legjobb opció ebben az esetben.
Mi a falbontás nehézsége?
A probléma ott kezdődik, hogy a panellakás teljesen más szerkezetű, mint a téglaépítésű lakás. Ezeket a paneleket kártyaszerűen kell elképzelned, melyekből az éleik összeragasztásával építik fel a házat. A falak más-más vastagságúak: a homlokzati és belső elemek általában 15 cm-esek, a válaszfalak 6-8 cm körüliek. Ez utóbbiak azok, melyeket általában eltávolítunk.
Mikre kell figyelni?
Ha a vastagabb falaktól szabadulnál, akkor már statikailag is vizsgálódni kell, valamint hivatalos engedélyre is szükséged lesz. Ha ezeket a falakat akarod bontani, főként a felső szinteken kaphatsz szabad kezet.
A kellő átalakításokat már a lakás megvásárlása előtt gondold át, nehogy utána érjen a lepetés. Ugyanis könnyen elképzelhető, hogy statikailag nem távolíthatod el az adott falat.
Ha a statikus áldását adta a módosításra, jöhet a lakóközösség. Ha az ő engedélyüket is beszerezted, akkor az építésügyi hatóságokhoz kell fordulnod, és engedélyt kérned. Ebben szerepelnie kell a hivatalos papíroknak, eddigi engedélyeknek, terveknek. Legyen benne a felmérési terv, a tervezett állapot építészeti tervei, statikus véleménye, tulajdoni lap.
Ha minden megvan, kezdődhet a munka. Ahhoz, hogy ne legyen őrület a lakóközösségben, érdemes olyan eljárást választanod, amely nem annyira zavaró. A gyémánttechnológiás falvágás kevesebb zajjal és porral jár. Korszerű, rezgésmentes, nem rombol és nem tör. Centire pontosan levághatók vele az elemek, így gazdaságos is. Ezt érdemes egy hozzáértő cégre bízni, amely még a sittet is elszállítja.
Természetesen más lehetőség is van a falbontásra. Azonban mielőtt előkapnád a kalapácsot, mindenképp kérd ki egy statikus szakvéleményét, érdeklődj a lakóközösségnél. Valamint bejelenteni sem árt a tervezett manővert a szomszédoknál. Te sem örülnél az egész napos ricsajnak.