Megérte spórolni! 10 nap alatt ilyen álomkonyhája lett a négytagú családnak!

A lakás Mezőkovácsházán található egy, a 70-es években épült téglaépítésű kétszintes társasház 1. emeletén. 56 négyzetméteres 1,5 szobás lakás, melyben egy 365×195 cm alapterületű konyha van, amit a 4 tagú családunk igényeire kellett modernizálni. (A közel 50 éves szülők 20 éves egyetemista fiukkal és 15 éves gimnazista lányukkal élnek itt.)

Alapos tervezés

“A konyha felújítását kb. 1 évvel ezelőtt határoztuk el. Átlagos vagy inkább átlag alatt kereső egészségügyi dolgozókként hosszas spórolás után jutottunk el oda, hogy a felújítást finanszírozni tudjuk. Egy helyi asztalosmesterrel (akivel a munkakapcsolatunk már régi) korán egyeztettük a tavaszi beszerelés időpontját, hogy minél kevesebb ideig kelljen nélkülöznünk a konyhát” – idézi fel a kezdeteket István, a családfő. Majd hozzáteszi: a tervezéskor több kritériumnak meg kellett felelnie a leendő konyhának. Legfontosabb a helykihasználás maximalizálása volt, ezt követte a fontossági sorrendben az, hogy az asztal minél keskenyebb lehessen, de még alkalmas legyen négy személynek az étkezéshez. Fontos szempont volt a minél kisebb bontás is.

A család és az asztalos bevonásával dinamikusan változtak a tervek és derültek ki apró, de annál fontosabb részletek, melyek aztán jelentősen befolyásolták a végeredményt.

Gondos kivitelezés

A felújítás áprilisban másfél hétig tartott. Ez kezdődött a felesleges burkolat leverésével, majd folytatódott a fal javításával. Ezután jött az elektromos rendszer korszerűsítése, a festés, a padlóburkolat csere, végül pedig a bútor és a gépek beépítése. Az elektromos hálózat kiépítése a már meglévő régi alumínium vezetékes hálózat miatt vált szükségessé. Mindezt úgy valósították meg, hogy a vezetékek a falon kívül, a szekrény mögött lettek rögzítve, elkerülve ezzel a fal vésését. A látható helyeken a mennyezeti holkerléc takarja a kábelkorbácsot.

A másik problémát a vízvezeték hozzáférése okozta. Ugyanis a vízvezeték a mosogató alatt lép be a konyhába, így ha azzal probléma lesz, annak hozzáférhetőnek kell lennie. “Ezt úgy oldottuk meg, hogy a mosogató melletti fiókos elem – ami a radiátor alatt van az ablaknál – nincs rögzítve a munkalaphoz, és könnyedén kivehető, így hozzáférést biztosítva a vízvezetékhez és a fűtéshez is. Ezen megfontolásból került kihúzható kuka a sarokba (hisz az is egy mozdulattal sínestől kivehető), és került távolabb a mosogatógép is, ami “természetesen” csak 45 cm széles.”

Mivel a lakás régi építésű, és a falfelületek egyenetlenek, párhuzam és vízszint csak elvétve található benne, az asztalostól komoly rugalmasságot és szaktudást követelt a beszerelés, hogy minden klappoljon, és a lehetőségekhez mérten jól nézzen ki.

“Azt gondoljuk, hogy ez az állapot még nem teljes, hisz hiányoznak a fiókrendszerezők és apró tárgyakkal, illetve a mennyezeti lámpatest cseréjével még finomítható az összhang. De az eredménnyel már így is elégedettek vagyunk.”

És hogy mennyit ér a gondos tervezés és az okos kivitelezés? Nagyon sokat! Istvántól azt is megtudtuk, hogy a konyhabútor gépek nélkül 800 ezer Ft-ba került, a felújítás teljes bekerülési költsége pedig hozzávetőleg 1,3 millió Ft.

Győződj meg róla a saját szemeddel:

Ilyen volt:

Galéria / 2 kép

Megnézem a galériát

Ilyen lett:

Galéria / 38 kép

Megnézem a galériát
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.