Konyhabútor festése házilag, Fotó: Europress

6 dolog, amit tudnod kell, mielőtt lefested a konyhaszekrényt!

Ha nem tudod, hogyan fogj hozzá, a konyhabútor festése házilag könnyen drámába is fulladhat. Azonban szerencsére könnyen túllendülhetsz a nehézségeken, ha követed a tanácsainkat. Kíméld meg magad a felesleges fejfájástól, és spórold meg a drága órákat ezzel is!

Konyhabútor festése házilag – Ezekre figyelj!

1. Tipp: Fordíts rá elegendő időt!

Noha a végeredmény érték- és időtálló, a konyhabútor festése házilag simán kivitelezhető. Ez ugyanis nem egy olyan tevékenység, amit ne tudnál egy délután alatt megcsinálni. A teljes folyamathoz, az elejétől a végéig gyakran a Do-it-yourself! (Te is meg tudod csinálni) attitűd is elegendő, és nem kell hívni szakembert, valamint körülbelül egy hetet vesz igénybe.

2. Tipp: Címkézésre fel!

Amikor elvitted a megszokott helyéről a bútorokat, ne engedd, hogy fejfájást okozzon a rendetlenség! Miközben éppen nekiállsz a konyhaszekrény kicseréléséhez, címkézd fel, hogy később tudd, hol hagytad! Bizonyosodj meg arról is, hogy a zsanérok sincsenek már a helyükön, és a további eszközök sem – például csavarokat – a csavarhúzó segítségével (és fesd le úgy őket, hogy a konyhaszekrény megfelelően, rendeltetésszerűen funkcionáljon később, valamint őket címkézd fel a legnagyobb odaadással, hiszen a legapróbbak, így könnyen eltűnhetnek). Helyezd el úgy a bútorokat, hogy ugyanabban a rendben legyen, mint ahogyan korábban eltávolítottad, és a bútor hátulját is úgy kezeld, hogy később könnyű legyen a szét- és összeszerelés!

3. Tipp: Horpadás? Hess!

A korábbi, nem megfelelő festés vagy egyszerűen a „lejárati dátum” miatt a régi konyhaszekrények gyakran behorpadnak a túlzott használattól és a folyadékoktól is. Vedd kezedbe az ügyet, és állítsd meg az idő vasfogát! Fogj egy gittkést vagy egy sámfát (a cipők vagy csizmák feszességét is ezzel az eszközzel tartják meg), és elegyítsd ki a horpadásokat – hatalmas meglepetés fog érni a végeredményt illetően!

4. Tipp: Válj bölcs csiszológéppé!

Amíg néhány leírás vegyi-hatású hígítókat követel, hogy azzal távolítsuk el a régi festékrétegeket vagy azt a fényes poliuretánt, amit a fából készült konyhaszekrényen hajtunk végre, addig mi azt tanácsoljuk, hogy csak egyszerűen csiszold meg egy elektromos csiszológéppel a felszínt, majd a sarkait és a réseket a kezed segítségével dolgozd meg!

Ha az munkafolyamat során azt tapasztalod, hogy sok a törmelék, tehát igen nagy kőporfelhő vesz körül, akkor az annak a jele, hogy egyre jobban csinálod és szebb lesz a szekrényed. Az elején a durvább részek jönnek le, majd ezután – nevezzük közepes csiszolásnak – már csak épphogy zúdul rád a kőpor. És végül csak alig észrevehető, a finomabb részek csiszolásából következő por száll rád, s a tenyereddel meg is tapasztalhatod a munkád gyümölcsét.

Inkább legyünk kőporosak, mintsem vegyi anyaggal dolgozzunk – sőt, így egy lépéssel előrébb is vagyunk ezáltal!

De mi is az a poliuretán?

A poliuretán egy műanyag, ami különféle formákban létezik. Kialakítása lehet kemény vagy lágy, és a legjobb választás a fogyasztói alkalmazások széles köréhez:

• hűtő- és fagyasztógépek szigetelése
• épületszigetelés
• bútorok kárpitozása
• matracok
• autóalkatrészek
• bevonatok
• ragasztóanyagok
• görgők és abroncsok
• kompozit faipari termékek (MDF, HDF, OSB)
• cipőtalpak
• sportruházat

5. Tipp: Válaszd ki a legmegfelelőbb alapozót!

Olyan alapozót kell kiválasztanunk majd, amilyen a bútor típusának a felszíne is (fa, fém vagy laminált). Sőt, jó, hogyha színes a festékes kabátod, amivel ügyködsz. Ez különösen jól működik, ha épp sötétben vagy foltos konyhaszekrénnyel dolgozol, mert a kezdeti fázisból a végéig megmutatkozik a munkafolyamat a kabátodon keresztül.

6. Tipp: Kerüld ki az ecsetvonás-jelöléseket ezzel a trükkel!

Már túl messzire mentél, hogy egy piszkos, rossz mozdulatú ecsetvonás rontsa el a ‘konyhabútor festése házilag’ projectedet, szóval próbálj ki egy titkos trükköt – ezzel eléggé úgy fog kinézni, mintha egy hivatásos festő járt volna nálad! Hol is kezdjük? Először is vegyél kézhez egy elferdített ecsetet és egy mini habhengert! Ezt követően dolgozz a kis részek átfestésén, és légy megfontolt a vonásokkal! Használd a szögletes ecsetet először, majd térj vissza a mini habhengerhez, de vigyázz, hogy még a festék nagyon nedves legyen! Ugye, milyen trükkös? Ám nagyon hasznos!

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.