Forrás: Getty

Terasz téliesítése – Ezt a 4 teendőt el KELL végezni!

Nyáron rengeteg időt töltünk a teraszon: napközben élvezzük a nap melegét, ebédelünk, barátokkal beszélgetünk… Ahogy azonban beköszönt a hűvösebb idő, egyre kevesebbet tartózkodunk kint, majd a tél beköszöntével már eszünkbe sem jut, hogy kiüljünk kávézni. Ha azonban jövő tavasszal és nyáron ismét időt szeretnénk tölteni a teraszon, méghozzá gyönyörű növényeink társaságában, akkor a mínuszok megérkezte előtt vár ránk a terasz téliesítése, ami az alábbi feladatokat foglalja magába.

Terasz téliesítése 4 lépésben

#1 – Nem télálló növények

Az olyan kaspós növényeket, melyek nem bírják a mínuszokat, mindenféleképpen vigyük be egy védett helyre. Ezeket még abban az esetben se hagyjuk kint, ha enyhe a tél, hiszen ettől függetlenül annyira lecsökken a hőmérséklet, hogy könnyen tönkremennek. A tökéletes hely az átteleltetésükre egy világos, de hűvös helyiség, ahol kb. 5-10 Celsius-fok van. Fontos tudni, hogy amennyiben fűtött a szoba és száraz a levegő, sokkal nagyobb annak az esélye, hogy valamilyen kártevő megtámadja a növényeket.

#2 – Télálló növények

Ezekkel sokkal kevesebb teendőnk van, de ez nem azt jelenti, hogy egyszerűen magukra hagyhatjuk őket, hiszen azért nekik is szükségük van némi odafigyelésre. A télálló ugyanis azt jelenti, hogy a földbe ültetve jól átvészeli a telet. A teraszon azonban leginkább kaspós, vagy balkonládás növények vannak, melyek gyökere nincs olyan mértékben védve. Épp ezért azt javasoljuk, hogy ezeket tegyük bele egy nagyobb kaspóba, az üres részbe pedig rakjunk lehullott leveleket vagy fenyőágakat. Szintén jó megoldás, ha ezeket a növényeket speciálisan erre a célra kifejlesztett textilekkel védjük a hidegtől. Ezen kívül arra is figyeljünk, hogy alulról se érje hideg a gyökereket! Erre a célra tökéletesen megfelel például egy hungarocell lap, amire csak rá kell helyeznünk a kaspót, ami értelemszerűen szintén legyen télálló.

#3 – Örökzöld növények ápolása

Az olyan örökzöld növényeket, mint például a buxust, tegyük egy árnyékos helyre, vagy takarjuk le valamilyen textillel, ellenkező esetben a nap megégetheti. Mivel a növények télen is fotoszintetizálnak, amennyiben nem fagy, ajánlott ezeket néha meglocsolni.

A téliesítés során érdemes mindig figyelemmel kísérni az időjárást, hiszen abban az esetben, ha melegszik a levegő, ajánlott a növényeket kicsomagolni, hogy friss levegőhöz jussanak, azonban amint visszatérnek a mínuszok vagy a szél, akkor azonnal csomagoljuk vissza őket.

#4 – Kerti bútorok

A kerti bútorokban szintén kárt tehet a tél, így ezek védelméről is gondoskodnunk kell, ami azonban függ a bútor alapanyagától. A fémből és műanyagból készülteket nyugodtan kint hagyhatjuk, ha rendesen le tudjuk takarni. Fabútorok esetén már árnyaltabb a kép: a teak- és az eukaliptuszfa nagyon masszív, így a megfelelő impregnálás, és letakarás után ezeket is kint hagyhatjuk, míg a festett fabútorokat érdemesebb a pincébe, vagy a garázsba elpakolni, ahol biztosan nem lesz semmi bajuk.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.