Forrás: Getty

1. Gyűjtsük össze az összes papírt egy nagy kupacba
Az igazi rend csakis óriási káoszból születhet: gyűjtsük össze egy helyre az összes fontos iratot, dokumentumot, bizonyítványt, tanúsítványt. Alaposan fésüljük át a lakást, hogy biztosan minden papír meglegyen. Ne feledkezzünk meg az íróasztalok fiókjairól, a konyhapultról, a szerkények aljáról – tehát minden lehetséges gyűjtőhelyt nézzünk át.
2. Kategorizáljunk
Válogassuk szét a papírokat különböző kategóriákra. Például minden családtagnak legyen egy saját kupaca. Legyen egy külön halom azoknak a papíroknak is, melyektől meg kell majd szabadulni, és vegyük külön az autó vagy a lakás papírjait.
3. Aprításra fel!
A felesleges dokumentumokat mindenképp semmisítsük meg, mielőtt kidobjuk. Iratmegsemmisítő géppel a legegyszerűbb, de gép hiányában ollóval is megoldhatjuk ezt. Vágjuk kicsi csíkokra a papírokat, majd azokat is tépjük össze.
4. Tároljuk átláthatóan a papírokat
A papírok és dokumentumok tárolására az átlátszó mappák a legpraktikusabbak, de gyakorlatilag bármit használhatunk, ami beválik. Biztos, ami biztos, használjunk fiókelválasztókat vagy iratrendező polcokat.
5. Címkézzük a kategóriákat
Bármennyire is igyekszünk, a tárolókban bármikor kialakulhat kisebb káosz. Az is előfordulhat, hogy elfelejtjük, hogy melyik papír melyik kategóriába került. Erre jelent megoldást a címkézés: mindegyik mappára ragasszunk címkét, amire felírjuk az adott mappa tartalmát.
6. Ideiglenes tároló
A rendezett irattartó nem jelenti azt, hogy az új dokumentumoknak könnyen találunk majd helyet a jövőben. Az is lehet, hogy csak pár napig kell tárolni a papírt, mert utána le kell adni valahol. Erre az esetre nevezzünk ki egy mindenes mappát, amiben csak átmenetileg állomásozik egy-egy dokumentum. Időről időre nézzük át és szelektáljuk ezt is, hogy ne alakuljon halmozódjanak itt sem fel felesleges papírok.
ALTALANOS_V_18