Forrás: Getty

A rattan bútor tisztítása a macerás feladatok közé tartozik, ám megéri rászánni az időt és energiát, meghálálja bútorunk ugyanis a gondoskodást. Szerencsére a művelet nem igényel semmilyen különleges eszközt vagy takarítószert, csupán a takarítás rendszerességét kell jól belőni kinti és benti darabok esetén. Mutatjuk az összes fontos tudnivalót a rattan bútorok tisztítása témakörében.
Milyen gyakran esedékes a rattan bútorok tisztítása?
Benti és kinti rattan bútorokra is igaz, hogy a sok apró zugba és lyukacsba gyorsan lerakódik a por. Emiatt a porszívózás, portörlés legritkábban is hetente elvégzendő feladat, és érdemes is ezt a „határidőt” betartanunk, különben károsodhat a rattan anyag. A kinti bútorokat is legfeljebb kéthetente portalanítsuk egy ronggyal. Az alapos tisztítás mind a kinti, mind a benti bútoroknál havonta esedékes.
Mire lesz szükségünk a rattan bútor tisztításához?
- Portörlő
- Porszívó
- Puha rongy
- Fogkefe
- Vödörnyi langyos víz
- Mosogatószer
- Forralt (de kihűtött) lenmagolaj
Hogyan fogjunk hozzá a rattan bútor tisztításához?
- A portalanítás az első lépés. Ehhez használhatunk porszívót, portörlőt vagy egy tiszta rongyot is. A lyukacsoknál és a nehezen elérhető sarkoknál használjunk finom szálú fogkefét vagy akár légfúvót (de nem forrólevegőset!).
- Következő lépésben a foltokra fókuszálunk. Ajánlott minél hamarabb azonnal letörölni mindenféle foltot, ám ha nem vettük észre a „balesetet”, akkor most van az ideje a folt kezelésének. A fogkefe segítségével dörzsöljünk mosogatószert a foltra egészen addig, míg az el nem tűnik.
- Mossuk át a rattan bútor egész felületét mosogatószeres langyos vízzel. Ezt a lépést egy tiszta, enyhén bevizezett ronggyal a legegyszerűbb elvégezni.
- A mosogatószert mindenképp el kell távolítani a rattanról, ezért a következő lépésben egy tiszta vizes ronggyal töröljük át a bútor minden szegletét.
- Ha sikerült csak minimális vízmennyiséget használni a rattan bútor tisztítása során, akkor nyugodtan hagyjuk levegőn megszáradni. Ha túl sok makacs szennyeződés volt és sok vizet használtunk, akkor inkább töröljük szárazra a bútort.
- Az utolsó lépést csak a teljesen száraz bútoron tudjuk elvégezni. A lenmagolaj hatásosan ápolja a rattant, megelőzi a repedéseket és töréseket, ezzel jelentősen megnövelve a bútorelem élettartamát. Cseppentsünk pár cseppet belőle egy száraz, tiszta rongyra, és dolgozzuk bele a rattan szálaiba.