Forrás: Getty

De mi isaz a passzívház?
A passzívház a világ több országában az energiatakarékos épületekre alkalmazott németországi minősítési rendszer. A fogalom a kilencvenes években született, így valóban új keletű. Lényege a kiemelkedő hőszigetelés, amelynek hála minimális energiát kell a fűtésre vagy hűtésre fordítani. Ahhoz, hogy egy ingatlan passzívház titulust kapjon, szükség van a Passivhaus-Institut nevű német szervezet minősítésére, de természetesen enélkül is lehet igazán energiahatékony egy épület.

Miért jóegy passzív ház?
Mivel apasszívház nem hűl ki télen, nyáron pedig nem melegszik fel, nagyon takarékosanbánik az energiával. Ez elegendő arra, hogy szinte nullára csökkentse a rezsirefordított összeget. A minimális rezsiköltség pedig azt jelenti, hogy azenergiahatékonyság miatti magasabb befektetés hamar visszahozza az árát.
Alapvetőtulajdonságok
A passzívházak egyik szembetűnő jellegzetessége azok teteje, amely növényekkel van teleültetve. Ez a módszer biztosítja, hogy télen a ház melege ne tudjon megszökni, nyáron pedig védi az ingatlant a túlzott felmelegedéstől. A passzívházak építésekor a megfelelő tájolásra is figyelni kell, így lehet biztosítani a megfelelő hőmérséklet-szabályozást és elosztást. Egy déli tájolású ház például a hidegebb átlaghőmérsékletű területeken jobb megoldás, mert a sok napfény felfűti a belső tereket, míg a melegebb éghajlaton épp ennek az ellentéttje, az északi tájolás az előnyös.

Fontoskellékek
Ahhoz, hogy egy ház igazán passzív lehessen, a megfelelő szigetelést fontos kiegészíteni megújuló energiát használó rendszerekkel. Ilyen lehet a napelem, amik a megfelelő izolációnak hála nagyobb valószínűséggel képesek fedezni a ház energiaszükségletét. A fűtésről és hűtésről pedig gondoskodhat egy hőszivattyú, aminek szintén minimális az energiafelvétele, így a tudatos, fenntartható házak egyik legfontosabb kelléke.

Galéria / 1 kép