Forrás: Europress

Párásítás télen – Ez a különbség a hideg és a meleg párásító között

Nagyanyáik jól bevált praktikája persze ma is bevethető. Nevezetesen az, hogy egy vízzel teli tálat helyezünk a fűtőtestre vagy a fűtőtest elé, és várjuk, hogy előbbi hőjének hatására a víz szép lassan elpárologjon, könnyítve ezzel a lakás száraz levegőjén. De természetesen – ahogy annyi minden másra – erre is vannak már gépesített megoldások, és párásító készülékek sorával találkozhatunk a boltok polcain. De melyik típusnak mi a lényege és– még inkább – az előnye? Ezt szedtük most össze.

Párásítás készülékkel

A két alaptípust a hideg és a meleg párásítók adják. A közöttük lévő különbség pedig – nevükből is sejthető módon – az, hogy a vizet milyen módszerrel és milyen formában juttatják be a légtérbe. A technikának hála pedig az eredmény, azaz a vízpára jellege és annak érzete is nagyon más.

insert_article id=”26044″]

Meleg párásító

Az ilyen készülék működési elve a vízforralásra épül.  Csakúgy, mint a radiátorra helyezett tálka esetében, egy ilyen párásító is a felmelegített, majd így elpárolgó víz párája révén enyhíti a szoba levegőjének szárazságát. A készülék maga rendelkezik egy fűtőszállal, mely a tartályba töltött vizet hevíti fel. De bármennyire is ez tűnik a magától értetődő megoldásnak, mára egyre elavultabb technikának bizonyul. A meleg párásító használatától ugyanis a szoba levegője a zuhanyzás utáni fürdőszobáéhoz hasonlít, azaz elnehezült.

Hideg párásító

A hideg párásító ezzel szemben nem forralja fel a levegőt. A  készülék egy nyíláson át beszívja a szoba levegőjét, majd egy nedvesítő betétben ütközteti azt a vízfelülettel. A levegő pont annyi vízpárát vesz fel eközben, amennyit tud, majd a készülék kivezető nyílásán visszakerül a szobába. Itt tehát nem lesz szükségtelenül melegebb a hőmérséklet, sokkal inkább frissítőbb. Valahogy úgy tudjuk elképzelni, mint mondjuk a kinti levegőt egy tavaszi zápor után.

insert_article id=”59581″]

Ultrahangos párásító

Az ultrahangos hideg párásító készülékek képviselik a legmodernebb irányzatot. Ezek magas frekvenciájú, gyors rezgéssel operálnak, melyeknek hála mikroszkopikus méretű cseppecskékre bontják a vizet, amit aztán a levegőbe permeteznek. A légzéskönnyítés szempontjából ez a leghatékonyabb módszer, a légutakba ugyanis ezek az apró vízcseppek jutnak be, nem pedig a párás levegő. Előbbi pedig a zavartalan légzés szempontjából sokkal kellemesebb.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.