forrás: ecocapsule.sk

A jövő megérkezett! 50 önfenntartó, intelligens kapszulalakás keresi gazdáját

10 évvel ezelőtt született meg a koncepció egy pozsonyi tervezőcsoport fejében, amely 2018-ban aztán meg is elevenedhetett. 50 apró, teljesen önellátó, öko lakóhely készült, melyek biztosítják lakhatásunkat a Föld bármely pontján. Igen, valóban bármely pontján: sivatag, jégmező, esőerdő, hegycsúcs… Bár az intelligens, önellátó kis lakásokkal első körben csak az Egyesült Államokban, Japánban, Ausztráliában és az EU-ban élő kiemelt ügyfeleket célozták meg, a gyártás második sorozata 2018 végére bárki számára elérhető lesz. Akár számodra is.

Vajon tényleg ez a jövő?

Az ökokapszulát az teszi igazán fenntarthatóvá és önellátóvá, hogy nemcsak saját szélerőművel és napelemekkel rendelkezik, de van egy önálló vízgyűjtő- és tisztító rendszere is, amely az esőt vagy a szennyezett vizet is képes megszűrni. Bár üvegszálból és acélból készül, mely anyagok közül egyik sem kifejezetten megújuló, energiatermelő képességük hihetetlenül magas, aminek hála az elkészítésre használt energiát hamar kitermelik. Méretei mindössze: 4,6 méter hosszú, 2, 2 méter széles és a szélturbinával együtt 4, 5 méter magas.

Matej Gyárfáš, az Ecocapsule szóvivője szerint a szélturbina 750W tiszta energiát termel, míg a beágyazott napelemek 880W-os csúcsot produkálnak. Az energiát egy 9kWh kapacitású akkumulátor tárolja, de szükség esetén az egész mikro-otthon külső áramforrásra csatlakoztatható. Két teljesen feltöltött víztartállyal a berendezés összsúlya 1650 kg.

Az ökokapszulák két személy kényelmét képesek kiszolgálni, szállításuk pedig hajózási konténerben, pótkocsival vagy helikopterrel is lehetséges. Az első befejezett egységet a pozsonyi UNIQ épület tetejére vitték helikopterrel (lásd a mellékelt képet a galériában) 2018. január 31-én.

Letisztult és funkcionális dizájn

A kapszulalakások nyitott kialakításúak, sok természetes fényt engednek be, lekerekített alakjuk pedig elősegíti a vízgyűjtést, miközben biztosítja az energia optimális felhasználását.

Gyárfáš szerint a kapszulalakások eredetileg kizárólag szélsőséges körülményekre tervezett, átmeneti lakóegységek voltak tudósok, fotósok vagy extrém turisták számára. Ám a dizájn által biztosított könnyű mobilitásuk és hosszútávú energiafüggetlenségük növelte a potenciáljukat. Olyan helyzetekben, ahol az infrastruktúra megsérül, gyors segítséget nyújthatnak: kis erőműként és vízszűrő egységként is képesek működni, és akár hosszútávú lakhatásra is alkalmasak lehetnek.

Az utópisztikus vívmány telepíthető háztetőkre vagy üres városi területekre, az érintetlen természetbe vagy akár ültetvényekre. Egy olyan többcélú egység, amelyet házként, lakókocsinak, lakóhajóként, hotelként vagy kutatóállomásként is lehet használni.

Galéria / 9 kép

Megnézem a galériát

Hogy tetszik? El tudnád képzelni az életed hosszútávon egy ilyenben?

Forrás

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.