Nagy rendrakás előtt állsz? Mutatjuk, mit NE csinálj a profik szerint

Nagy rendrakás előtt állsz? Mutatjuk, mit NE csinálj a profik szerint

A lakás teljes gatyába rázása nem kis kihívás. Éppen ezért fontos, hogy ésszerűen haladjunk lépésről lépésre, különben könnyen maga alá temethet minket a feladat.

Ötletládához ad!

Ehhez pedig be kell tartanunk a legfontosabb alapszabályokat, amiket azok alkottak meg, akiknek nagy gyakorlatuk van már a rendetlenség felszámolásában. Az ő tanácsaik jönnek most. Hallgassunk rájuk!

1. Soha ne a vásárlással kezdjük!

“Irány a bolt, vegyünk új szekrényeket, komódot és polcokat a falra!” Aki ezzel kezdi a nagy rendrakást otthon, az gyakorlatilag a másik (rossz) végén fogja meg a feladatot. A lakberendező áruházakban található dobozok és tárolók egytől egyig nagyon vonzók, így nehéz lesz nekik ellenállni – hacsak nem vagyunk tisztában azzal, hogy igazából nincs is rájuk szükségünk. Kezdjünk inkább a takarítással és szortírozással odahaza, és majd csak ez után keressünk a megmaradt holmikhoz (jóval kevesebb) rendszerezőt. Ha kell, később még mindig bővíthetjük az otthoni készletet, míg a feleslegesen beszerzett darabokat csak rakosgatnunk kellene.

2. Ne kezdjünk nagyobb feladatba, mint amivel egyszerre elbírunk!

Ne akarjuk egy nap alatt az egész házat “lomtalanítani”. Ha így vágunk bele és mégsem sikerül – valószínűleg nem fog -, csak frusztráltak és csalódottak leszünk tőle. Inkább szánjunk naponta kevesebb időt – 2-3 órát – erre, vagy haladjunk szobáról szobára. Az apró sikerekből még motivációt is meríthetünk.

3. Ne kezdjünk újabb feladatba, míg az előzőt nem zártuk le teljesen!

Célszerű a lakás rendbetételéhez szükséges feladatokat csoportosítanunk fejben. (“kidobni”, “elajándékozni”, “újrahasznosítani” stb.) És itt van egy neuralgikus pont a folyamat egészében: ha valamiről eldöntöttük, mi lesz a sorsa, segítsünk is neki beteljesíteni azt.  Ha péládul az egyik családtagnak szánjuk a szekrényben régóta porosodó ruhák egy részét, pakoljuk be azt a kocsiba, és ma-holnap vigyük is el neki. Tegyünk minél előbb pontot minden részfeladat végére, különben nem érünk el mást a szortírozással, minthogy a másnak szánt holmik a kocsi csomagtartójában halmozódnak fel. Igazi aranyszabály ez (az élet minden területén): ha elkezdünk valamit, vigyük is végig.

4. Ne akarjuk egy nap alatt megváltani a világot!

Azaz inkább ne akarjuk egyetlen nekifutásra megváltani a világot. Az, hogy egyszer rendbe tesszük otthonunkat, nem jelenti azt, hogy az már örökre úgy is marad. A rend fenntartásán is dolgoznunk kell. Maga az, ha felállítunk egy logikus rendszert, még nem elég. Azt ugyanis nekünk magunknak kell működtetnünk. Napról napra, hétről hétre, hónapról hónapra. De ez ne szegje kedvünket! A fiókokban uralkodó rend már szép eredmény, és klasszisokkal jobb, mint a korábbi – rendszertelen – állapot.

5. Ne legyünk örökké elégedetlenek!

Csak nagyon kevés embernek van olyan gardróbja és zoknis fiókja, mint amilyeneket a katalógusokban látunk. A valóság nem ilyen. A valóság sokkal életszagúbb. A rend és rendszer értékeit szem előtt tartva fogadjuk el, hogy nem áll minden katonás sorban a lakásban, ahogy ne akarjuk szín szerint rendezni a pólóinkat sem. Ha a tökéletesség a célunk, csalódottak leszünk, bármennyit is dolgozunk érte. Ehelyett inkább egy olyan otthont tűzzünk ki magunk el célul, melyben a mindennapi élet kényelmes és gördülékeny. A szépség majd társul ezekhez.

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
Kert Növények lustáknak: ezeket virágokat ültesd az erkélyre, ha nem vagy szakértő

Szeretnél zöld oázist az erkélyedre, de tudod magadról, hogy nem bánsz jól a növényekkel? Az alábbi fajtákkal bátran próbálkozhatsz, mert jók tűrik, ha időnként elfeledkezel róluk.

Felújítás Újratervezés az 5. emeleten! – Egy csalóka félkész lakás, amit kétszer álmodtak meg

Egy újabb varázslat Vasziljevics Erika munkáinak sorából, amely bizonyítja: kellően átgondolt és okos tervezéssel egy rosszul megtervezett térből is élhető, szemrevaló otthon faragható.

Stílus Élő faldekor: ez a zöld megoldás hódít most a lakberendezésben

Ha egy csupasz falra keresel tartalmat, vagy valami újat szeretnél hozzáadni a galériafalhoz, akkor az élő fal lehet számodra a megoldás. Az élő fal lényegében egy élő növényekkel borított fal. A „zöldeket” egy egyedi ültetőedényekben helyezik el, így egy igazi, élő műalkotást kaphatsz.

Tipp Az Instagram sztárnövénye: így gondozd a lantlevelű fikuszt

Fa a lakásban? Naná! A fikusz kis méretű fa, ami a szobanövények népszerűségi listáján évek óta vezető helyen van. Az Instagramon lépten-nyomon bele lehet botlani a fikuszokba, hiszen mindenki ezekkel az egyszerűen gondozható, mégis látványos cserepesekkel dobják fel az üres sarkokat. Nálad is van? Esetleg gondolkozol a beszerzésén? Így gondozd, hogy a tiéd is Insta-kompatibilis legyen!

Otthon Óbuda felett: ötemeletes harmónia a Róka-hegy tetején

Öt emelet, összességében 180 nm, jól elosztott terek – mindez egy meredek telken, vintage stílusba öltöztetve.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin