Forrás: Getty
Miért szükséges a tetőtisztítás?
A legtöbb háztulajdonos akkor kezd el foglalkozni a tetőtisztítással, amikor már rendkívül koszos, esetleg mohás. Azt megjegyeznénk, hogy az egy teljesen természetes folyamat, ha idővel szennyeződések keletkeznek a tetőn, hiszen az minden másodpercben ki van téve az időjárás viszontagságainak, így teljesen érthető, hogy moha, esetleg alga képződik rajta, melyek igencsak negatívan hatnak annak megjelenésére és állapotára. Mindemellett az sem elhanyagolható érv a tetőtisztítás mellett, hogy ezek a lerakódások rengeteg vizet képesek elraktározni, aminek következtében a cserepek bevonata is károsodik. Amennyiben ez megtörténik, akkor idővel penész keletkezhet, ami akár egy teljes tetőrenováláshoz is vezethet.
Ennek ellenére számos tényezőtől függ, hogy egy tetőtisztítás megnöveli-e a tető élettartamát. Többek közt a moha, illetve más lerakódás kiterjedése is befolyással van az élettartamra, de a szakszerűtlen tetőtisztítás is okozhat károkat.
Mikor nem ajánlott a tetőtisztítás?
Abban az esetben tanácsos megtisztítani a tetőt, ha csak koszosak a cserepek, de nem sérültek. Azaz, akkor éri meg a tisztítás, ha a cserepek nem mennek tönkre, nem túl régiek, így megtarthatók és nem kell azokat lecserélni. Amennyiben a tetőszerkezetre ráférne már a felújítás, akkor ezen a tényen sajnos egy tetőtisztítással sem tudunk változtatni, ilyen esetben előtérbe kerül a renoválás.
Egy másik fontos tényező a költség. Egy komplikált tetőszerkezetek esetén egyes szakemberek olyan összegeket kérnek a tisztításért és a bevonatért, hogy hosszútávon jobban megéri a tető felújítása.
A tetőbevonat
A tető megtisztítását követően szükségesség válik egy speciális bevonat felvitele is, mely megvédi a tisztítás után a cserepeket. Ehhez azonban tökéletes alapot kell biztosítani, ezért olyan fontos, hogy a legnehezebben elérhető sarkokból is el legyenek távolítva a szennyeződések.
Mielőtt a cserepeket bevonnák egy speciális anyaggal, fel kell vinni egy alapozót, ami kiegyenlíti a kisebb egyenetlenségeket, ennek köszönhetően tartósabb lesz a bevonat.
Lapos tető tisztítása
Egy lapos tető esetén nem ajánlott a magasnyomású tisztítás. Sok esetben már az is teljesen elegendő, ha egy seprűvel összesöpörjük a leveleket és a többi szennyeződést. Az erősen szennyezett részeket pedig egy durva kefével tudjuk a legegyszerűbben megtisztítani.
Tipp!
Évente egyszer ajánlott átnézetni a tetőt egy szakemberrel, aki ekkor eltávolítja a szennyeződéseket, továbbá időben észreveszi az esetleges károsodásokat, melyek később beázáshoz vezethetnek.