Forrás: Europress

Lakáseladás folyamata – Vegyük végig lépésről lépésre

Most megtudhatod, hogy mire kell odafigyelned a lakás eladásánál.

A kezdetek

A lakás eladási folyamatában elsőként tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket:

  • Biztosan ez a legjobb megoldás? – Mindenképpen határozott döntésre lesz szükséged, hiszen később már nagyon nehéz visszatáncolni.
  • Mennyire sürget az idő? – Nagyban függ a körülményektől, hogy mennyi időn belül kell eladnod az ingatlant. Azt azonban vedd figyelembe,előfordulhat, hogy nem kapkodnak annyira utána.
  • Hogyan és mikor tudsz kiköltözni? – Itthon kb. 2-3 hónap, míg ki tudsz költözni az eladott ingatlanból. Jó tudni, mi is lesz utána, ezért ezzel mindenképp számolj.
  • Ingatlanos vagy te? – Döntsd el, szükséged van-e szakember segítségére az eladáshoz. Ha tudod a folyamatokat és biztos vagy magadban, mehet egyedül is, de ha bizonytalan vagy, kérj segítséget.

Az előkészületek

  • Tulajdoni lap: fontos ezzel kezdeni, mert ennek rendben kell lennie minél előbb. Friss tulajdonlapra van szükség, hiszen gyakran nem aktuális pontok vannak a dokumentumon. Ha nem vagy biztos a lap tartalmában, fordulj ügyvédhez, a földhivatalhoz vagy egy ingatlanoshoz.
  • Az ingatlan: lakásodnak a legjobb arcát kell mutatnia. Nem csak a felújításról van itt szó, hanem egy jó kis ráncba szedésről. Nézd meg, mit kell kicserélni, megjavítani. Kis karbantartás, egy komoly takarítás, és máris vonzóbb a lakás.
  • Ár: nem mondunk nagy újdonságot, ez nagyon fontos. A piaci árnak megfelelő, az ingatlanhoz reálisan kapcsolható ár kialakítása a vevőnek és neked is kedvez.
  • Fotók, alaprajz: fontos, hogy a lakásról valódi, jó minőségű fotók készüljenek. Ez nagyon sokat nyom a latba. Ugyanez igaz egy jól elkészített alaprajz esetében is. Végül pedig minden papírt gyűjts össze az ingatlanról – felújítás, számlák stb.
  • A hirdetés: az anyag összeállításához a fotókon és az alaprajzon túl a lakás ismeretére és egy ütős szövegre is szükséged lesz. Ehhez fontos tudnod, ki a célközönséged, és őket kell megszólítanod. Nyugodtan lehet érzelmesebb a szöveg, de mindenképpen legyen informatív.

A hirdetés

Ha készen van minden, jöhet a lényeg, a hirdetés! Ha jól helyezed el, azok a vevők fognak keresni, akik valóban meg is akarják venni az ingatlant. Ehhez fontos a célközönség, a hely, a normális fotók és az alaprajz, az elegendő információ, a pozicionálás és a mindennapos frissítés.

Az érdeklődők

Ha eddig mindent jól csináltál, özönleni fognak a megfelelő érdeklődők. Ha létrejön a személyes találkozó, akkor jöhet a lakás bemutatása, élőben is. Mindig annyit mondj, amennyit valóban kérdeznek, és fontos, hogy ne essen szó alkuról az első beszélgetéskor. A bemutatás alatt legyél informatív, de objektív is egyben. Sokat segít, ha egy-egy találka után írsz egy kis jegyzetet az adott vevőjelölt nevével, számával.


Az ajánlat

Ha szeretnéd megkapni, amit kérsz, fontos erre is felkészülni. Hagyd, hogy a vevő adja az ajánlatot, és te irányíts. Ne ess túlzásba, ne akarj mindenáron eladni, de ügyelj arra, hogy a vevő érezze magát nyerő helyzetben.

A foglaló

Ez az egyezség biztosítása. Ezt érdemes lepapírozni, így ő nem tűnhet el, és te sem adhatod el másnak az ingatlant. 

Az adás-vétel

Az adásvételi szerződés nagyon fontos, ebben fektetitek le a részleteket. Ez már az ügyvéd feladata. Mindenképpen legyen jogilag levédve a tranzakció. Ez általában a vevő feladata, de te is leellenőriztetheted, ha nem vagy biztos a dolgodban.

Ezt a birtokba adás követi: itt adod át a kulcsokat. Ez a legtöbb esetben a teljes vételár megfizetését követően történik meg. Itt még a közüzemi órák állásait kell ellenőrizni és a szolgáltatókkal átíratni a szerződéseket.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.