Forrás: Getty

Mi is az a napelem?
Miután eldöntöttük, hogy napelemet szeretnénk felszerelni a tetőnkre, jöhet a hosszas adatgyűjtés, összehasonlítás, mérlegelés fázisa. Ekkor láthatjuk, hogy létezik napelem és napkollektor is, amelyek között sokak számára nem tiszta a különbség. Röviden fogalmazva a napkollektor a Nap melegét gyűjti össze, majd a hőmérséklet segítségével vizet melegít fel, így lényegében meleg vizet állít elő. A napelem viszont áramot fejleszt a Nap segítségével. Azaz nem mindegy, melyik mellett tesszük le a voksunkat.
Hogyan válassz napelemet technológia alapján?
Általában napelemek két kategóriáját különböztetjük meg a gyártási technológia alapján. Mind a két típus ugyanúgy működik, tehát áramot állít elő. A fő különbség a Nap energiáját elnyelő cellákban keresendő. Ezek szerint létezik polikristályos napelem, aminek az az előnye, hogy a felhős időben is aránylag sok áramot képes termelni – ilyenek például Angliában szoktak telepíteni. Emellett létezik monokristályos napelem is, ami épp ellenkező esetben teljesít jól, tehát több áramot képes termelni a polikristályos változatnál akkor, amikor órákon át megszakítás nélkül süt a Nap – ezekkel a déli országokban találkozhatunk leginkább. Mivel Magyarország pont a kettő átmenetében helyezkedik el, szinte mindegy, hogy melyiket választjuk, a fő különbségük az árban keresendő.
Melyik az olcsóbb megoldás?
Ha még mindig nem tiszta, hogy hogyan válassz napelemet, akkor az árban lévő különbségek valószínűleg segíteni fognak a döntés meghozatalában. A polikristályos napelemek az olcsóbbak, ezért, ha szűkös a keret, akkor mindenképpen ez lehet a jó választás. Azonban számolnod kell azzal, hogy ennek gyengébb az összteljesítménye. A monokristályos napelemek drágábbak, viszont teljesítményben túlmutatnak a polikristályos változatokon. Ha az ár nem döntő tényező, akkor megéri a drágább, monokristályos verziót választani, mivel az egy modernebb technológia, így tovább is tudjuk majd megelégedéssel használni.
Kis felületű tetőre melyik való?

Ha nem a pénzügyek jelentik a határt, hanem a tető mérete, akkor mindenképpen a monokristályos napelem a jobb választás, mivel nagyobb egy panel teljesítménye, így a kis felületű tetőn is maximalizálni lehet a napelemek teljesítményét, többet spórolva ezzel az áramon.
Szeretnél te is saját napelemes rendszert? Személyi Bankárunk segít kiválasztani partnereink ajánlatai közül a leginkább megfelelőt! Nem tudod még, hogy miből finanszírozd? Személyi Bankár kollégánk a pénzügyi megoldásokban is segít!
Hívd Személyi Bankárodat, vagy kérj személyes találkozót! A részletekért kattints IDE!