Forrás: Getty

Nincs lakásfelújítás festés nélkül! Annak érdekében, hogy tökéletes legyen a végeredmény és eltűnjön az összes lyuk vagy repedés, még időt kell kerítenünk valamire. Ez pedig nem más, mint a fal javítása festés előtt.
Fal javítása festés előtt
#1 lépés
Először ellenőrizzük a falak állapotát, majd fedjük fel az összes hibát, így pontosan tudni fogjuk, hogy mit kell még kijavítanunk, és kb. mennyi időt fog ez igénybe venni. A festéshez a felületnek egyenletesnek, tisztának, repedésmentesnek és száraznak kell lennie, így a meglévő hibákat speciális glettel kell kijavítanunk.
#2 lépés
A talált repedéseket picit nagyobbítsuk meg, például a spakli segítségével, így könnyebben bele tudjuk kenni a glettet. Arra figyeljünk, hogy a résekben és a lyukakban ne legyen por.
#3 lépés
Erős szívóképességű fal esetén a javítandó hibákat nedvesítsük be, hogy ne a glettanyagból szívja ki a nedvességet.
#4 lépés
A mély repedéseket, melyek az anyag mozgásának következtében keletkeztek, egy speciális üvegszál szövettel kell kijavítani, ugyanis azzal be tudjuk foltozni a repedést. Az üvegszál szövetet a glettre kell ráhelyezni, méghozzá hosszanti irányban, majd miután az megkötött, azt is gletteljük le, várjuk meg míg megszárad, csiszoljuk le, így biztosan tökéletes lesz a festés.
#5 lépés
A kisebb hibákat és lyukakat szintén ki kell glettelni. A vékony repedéseket v-formában tágítsuk ki, hiszen csak így tudjuk bejuttatni a glettet a résekbe. A javítandó helyeket alaposan tisztítsuk meg, azaz tüntessünk el miden laza és lemálló anyagot, zsíros foltot, lepergő festéket és régi tapétát is. Ha a vakolat is látszik vagy más, erősen nedvszívó felületen dolgozunk, akkor mindenféleképpen használjunk mélyalapozót. Ezután keverjük ki a glettet, amit egy spakli segítségével vigyünk fel az adott hibára.
#6 lépés
A nagyobb és mélyebb lyukakat vagy réseket több lépésben tudjuk csak kiglettelni, ugyanis az egyszerre felvihető réteg vastagsága nem haladhatja meg az 1 centimétert. Miután kikevertük a glettet, azzal nagyjából fedjük be a mélyedést, mindeközben arra figyelve, hogy ne maradjanak üregek. Miután megszáradt ez az első réteg, következhet a második, és addig haladunk így tovább, amíg el nem tűnt teljesen a lyuk. A felső réteg kiegyenlítéséhez csak óvatosan húzzuk végig a spaklit, nehogy újabb mélyedések keletkezzenek.
#7 lépés
Úgy lesz még egyenletesebb a felület, ha a száradás után alaposan átcsiszoljuk azt. A fal portalanítása után következhet a festés, amit azonban megelőzhet még a mélyalapozás is, de ez nagyban függ a használt glettanyagtól, hiszen egyes esetekben nincs szükség mélyalapozásra.