Forrás: Getty
Amikor az életünkben nagyobb változások állnak be, általában elkezdjük a lakásunkat is átrendezni. Nem véletlen: az otthonunk kialakítása a belső lelki világunkat is tükrözi, és akarva-akaratlanul igyekszünk olyan berendezési tárgyakkal, színekkel körülvenni magunkat, amelyek nyugtatóan hatnak ránk.
A világjárvány és az azóta elterjedt home office és hibrid munkavégzés hatására még nagyobb igényünk lett rá, hogy az otthonunk valódi menedékként is szolgáljon. Fontos tehát, hogy lakásunk belső terei ne csak szép látványt nyújtsanak, hanem az otthonlét örömöt is jelentsen. Ugyanakkor nemcsak a megérzéseinktől vezérelve, tudatosan is kialakíthatunk pozitív hatású belső teret, például a dopamin dekor segítségével – vagy az alábbi tanácsok betartásával.
1. Színek összhangja
A belső terek színeinek tudatos megválasztása alapvető fontosságú. Bár a pasztell árnyalatok nyugtatóan hatnak, önmagukban élettelenné teszik a teret. Ezért fontos, hogy erősebb tónusokkal ellensúlyozzuk őket. Figyeljünk arra, hogy maximum két-három fő szín legyen a szobában. A semleges árnyalatok legfeljebb a terület 70% -át foglalják el, a fennmaradó 20%-ban a kedvenc árnyalatunkat alkalmazhatjuk, 10%-ban pedig behozhatunk élénk, feltűnő tónusokat is. A meleg és hideg színek összhangjára is figyeljünk. Miután a meleg, erős színek felfrissítenek és éberré tesznek, ezeket inkább a dolgozószobában vagy a nappaliban használjuk, a hidegebb, visszafogottabb árnyalatokat pedig a kikapcsolódásra szolgáló helyiségekben.
2. Hangsúlyos bútordarabok
A fakó színekbe öltöztetett, túlságosan letisztult belső tér egy idő után monoton és unalmas lehet. Érdekesebbé, játékosabbá tehetjük a lakást egy-egy kifejező bútordarabbal, amely színét, alakját vagy méretét tekintve különbözik a többitől. Meglepő módon ettől a kontraszttól harmonikusabbá válik az életterünk.
3. A természet közelsége
A színpompás virágok élettel töltik meg a teret, és számos tanulmány kimutatta, hogy a természet és a zöldellő növények látványa csökkenti a depressziót, javítja a koncentrációt, inspirálóan hat és fejleszti a kreativitást. A különböző berendezési tárgyak is lehetnek természetes anyagúak. Ne féljünk a fa, a kő vagy a rattan használatától.
4. Szimmetria az elrendezésben
A harmónia megteremtésének egyik legbiztosabb módja a bútorok és tárgyak szimmetrikus elrendezése. Ha a fotelek, a tükrök, az állólámpa és egyéb tárgyak egymással átfedésben vannak, nem össze-vissza bepakolva a szobába, az a belső teret arányosabbá és rendezettebbé teszi.
5. Az érzékszervi hatás
Az érzékeléshez nem csak a szemünket használjunk, a tapintás, a szaglás legalább ilyen fontos szerepet játszik az életünkben – és az otthonunkban is. Éppen ezért fontos, hogy ne csak a látványra adjunk. A különféle textúrák használata, a selymes párnák, bársonyos függönyök és egyéb puha szövetek érintése kellemes érzést okoz. A lakásunk illata is meghatározó, ezért használjunk illatosítókat vagy diffúzort, amivel segíthetjük az ellazulást.