Forrás: Europress

Alvajáró vagy? Így tedd biztonságossá az otthonod!

Majdnem mindenki hallott már a címben szereplő jelenségről, azonban vélhetően kevesebben találkoztak ténylegesen olyan emberrel, aki érintett az alvajárásban. Pedig az alvajárás – vagy más néven szomnambulizmus – közel sem olyan ritka jelenség. A kutatások szerint minden tizedik gyereket és minden ötvenedik felnőttet érinti (bár ennél jóval magasabb arányt megállapító kutatások is fellelhetők).

Az alvajárás okait most nem részleteznénk, de röviden elmondható, hogy a mélyalvást szabályozó gén (konkrétan egy hibás szakasz a 20-as kromoszómán) zavara okozza. A páciensek ilyenkor ébernek tűnnek, de a tudatuk bizony alszik. A szimpla sétálástól kezdve a főzésen keresztül az autóvezetésig bármilyen összetett hétköznapi cselekvést képesek végezni anélkül, hogy felébrednének.

Az alvajárót nehéz felébreszteni, sőt akár agresszív is lehet. Az alvajárás adott esetben a saját testi épségre is veszélyes lehet, ezért annak, aki érintett ezen problémában, javaslunk némi elővigyázatosságot, mellyel biztonságosabbá teheti a otthonát:

1. Talán a legfontosabb, hogy az alvajárók keze ügyében ne legyenek éles tárgyak. Mindenképpen pakoljuk el magunk után a késeket, ollókat, törékeny eszközöket. Alkalmazhatunk akár gyerekzárakat is, elkerülendő a fiókok és szekrények nyitogatását.

2. A nyílászárókat, így különösen az erkélyajtót, illetve a teraszajtót elalvás előtt érdemes bezárni. Jó ötlet lehet továbbá, hogy valamilyen hanghatást kiváltó eszközt (pl. csengő) szerelünk a nyílászáróra.

3. Mint a fentiekben írtuk, a gyermekek között jóval nagyobb arányban fordul elő az alvajárás, mint a felnőtteknél. Gyerek esetén az is segíthet, ha biztonsági rácsot szerelünk az ágy, esetleg a gyerekszoba bejárati ajtaja elé vagy akár a lépcső lejáratához.

4. Számos mozgásérzékelő szenzoros megoldás létezik már. Ezek az eszközök mozgás esetén riasztanak, így automatizálni tudjuk velük a felébresztést anélkül, hogy folyamatosan félálomban őrködnénk az alvajáró felett. Ezek akár telefonról, okos otthon HUB-ról is irányíthatóak, aktiválhatóak, így pl. az éjszakai mellékhelyiség látogatás előtt ki is tudjuk kapcsolni őket, és nem fognak riasztani.

5. A mozgást érzékelő szenzorokhoz hasonlóan az ajtónyitást is tudjuk érzékelő szenzorokkal felügyelni, ezáltal a lakásban tartva az alvajárót. Abban a pillanatban, amikor az alvajáró lenyomja a kilincset, a beállított eseményparancs üzenetet küld a telefonunkra, felkapcsolja a világítást és/vagy hangriasztást küld. Számos megoldás és eszköz létezik elérhető áron, ezek összekapcsolása és a riasztás módja csak a mi beállításainkon múlik.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.