Forrás: Getty
1. Nézd meg a címkét
A használati és kezelési utasítás nem véletlenül készült el, ezért jobb, ha figyelembe veszed, mielőtt a gépbe dobod az alvózsákot. Némelyik hálózsák például ugyanis olyan finnyás, hogy csak kézzel simogathatod tisztára.
2. Gépi vagy kézi mosás?
A hálózsákokat általában kétféleképpen tisztíthatjuk: kézzel vagy mosógépben. A kézi mosás kíméletesebb, de időigényesebb módszer, ha viszont még évekig szeretnéd használni, érdemes ezt választani. Ehhez használj langyos vizet és enyhe mosószert. Ha a mosógépes tisztítás mellett döntesz, válassz kímélő programot, és mindenképp húzd össze a hálózsák cipzárját a sérülések elkerülése (és a csendes mosás) érdekében.
3. Hagyd ki a bolti mosószert
Felejtsd el a vegyszeres mosószereket! Készíts saját, környezetbarát tisztítószert hálózsákodhoz. Keverj össze 20 g szódabikarbónát 20 ml csésze természetes, folyékony szappannal, majd oldd fel ezt 1 liter langyos vízben. Makacs foltok esetén adj hozzá pár csepp teafaolajat. Mielőtt azonban az egész hálózsákon használnád, teszteld egy kicsi, kevésbé látható részen. Az öblítéshez használj egy csésze fehér ecetet az utolsó öblítővízben – ez eltávolítja a maradék szappant, és felfrissíti az anyagot. Ne aggódj, az ecet szaga eltűnik száradás után. Ez a módszer kíméletes a hálózsákodhoz, a környezethez és a pénztárcádhoz is. Az öblítésnél ne sajnáld a vizet!
4. Kíméletes mosás után kíméletes szárítás
Bár vonzó lehet a meleg őszi napsugarakban gyorsan megszárítani a hálózsákot, ne tedd ki közvetlen napfénynek, mert az károsíthatja a szövetet. Ha csak lehet, egy szárítóállványon egy jól szellőző, árnyékos helyen teregesd ki a lakásban.
5. A tárolásra is figyelj!
Miután a hálózsák teljesen megszáradt, ne préseld össze túlságosan. Egy tágas tárolózsák használata segít megőrizni a töltet rugalmasságát és hőszigetelő-képességét, így még évek múlva is friss, puha és kényelmes marad a hálózsákod.