10 tipp egyetemistáknak, hogy túléld az otthonlétet

1. Rakj rendet!

 Az egyik legfontosabb lépés ahhoz, hogy hatékonyan tudj a tanulmányaidra és a munkádra koncentrálni, a rendezett környezet kialakítása. Ha magad körül nem tartasz rendet, akkor a gondolataid között is sokkal nehezebb lesz, és a káosz eltereli a figyelmed a feladataidról. Csak azokat a tárgyakat hagyd fent az asztalodon, amire tényleg szükséged van, rendezd el őket szépen és logikusan. A rendrakás önmagában is egy produktív tevékenység, így motivációt gyűjthetsz vele a további elfoglaltságodhoz.

 2. Érezd jól magad a saját szobádban!

Ha már rendet raktál magad körül, a következő teendő az, hogy egy szerethető szobát rendezz be magadnak. Mivel a legtöbb idődet itt töltöd, érdemes olyan bútorokat választani, amik miatt rögtön jó kedved lesz, amikor belépsz a szobádba. Itt használhatsz vidám vagy megnyugtató színeket és számodra kedves tárgyakat, amik jó emlékékeket idéznek fel benned, vagy egyszerűen csak tetszenek. Akár ki is festheted a falakat, hogy még otthonosabb legyen a környezet. Szerezz be minél több növényt és töltsd fel élettel a szobát!

3. Egy produktív sarok kialakítása

Fontos, hogy ne keverd össze a pihenést a munkával és soha ne dolgozz vagy tanulj az ágyadban. Ilyenkor az agyad automatikusan összekapcsolja az alvással a tevékenységet, ezért nagyobb eséllyel leszel álmos, ami miatt csökken a koncentrációd is. Alakíts ki a szobádban egy dolgozó sarkot, ahol csak a munkáddal és a tanulmányaiddal foglalkozol! Persze itt is fontos a kényelem, mivel nem tesz jót az egészségednek sem, ha például sokáig kell egy kényelmetlen széken ülnöd.

4. Időbeosztás készítése

A jelenlegi helyzet miatt mindenki szembesült azzal, hogy a megszokott életritmusa teljesen felborult. Ezen nagyon egyszerűen lehet segíteni úgy, ha pontosan beosztod az idődet és figyelsz arra, hogy be is tartsd a tervet. Írd fel ezt egy füzetbe és mindig ellenőrizd a nap folyamán, hogy hol tartasz. Az is segíthet, ha az egyszerű napi rutinokkal sem hagysz fel, például minden reggel felöltözöl utcai ruhába, és így végzed el a feladataidat. Ezáltal megőrizheted a napjaid normális ritmusát.

5. Költségek vezetése

Ha pénzügyileg is tudatosan szeretnéd élni az életedet, akkor kezdd el számontartani, hogy mennyit és mire költesz egy nap. Vezesd magadnak egy táblázatban a kiadásaidat, és írd fel azt is, mire gyűjtesz, és milyen céljaid vannak. Ilyenkor mindig tudni fogod még a hónap végén is, hogy hova ment a pénzed. Az otthonlét során sokan esünk bele abba a hibába, hogy interneten kezdünk el felesleges dolgokat vásárolni. Ezt is meg tudod akadályozni, ha céltudatosan bánsz a pénzeddel és alaposan átgondolod, mire van igazából szükséged. Ezáltal az el nem költött pénzt akár meg is takaríthatod annak érdekében, hogy a jövőben majd könnyebben tudj önállósodni. Ez az összeg a felesleges online rendelések elhagyásával havi tízezer forint is lehet. Ha segítségre van szükséged a pénzügyeid tervezéséhez, hívd Személyi Bankárunkat!

6. Jövő megtervezése

Annak, hogy figyelsz a kiadásaidra nagy szerepe van a jövőd megtervezésében, hiszen egyetemistaként azért tanulsz és dolgozol, hogy majd egyszer a saját lábadra tudj állni és független legyél. Ez a folyamat lényegesen egyszerűbb, ha már van alapod hozzá, és nem nulla forinttal a zsebedben kell belevágnod az életedbe. Ebbe beletartozik a saját lakásra való gyűjtés is, amit már ennyi idősen is érdemes elkezdeni. Akár havi ötezer forint félrerakásával is megkönnyítheted magadnak a későbbiekben az otthonteremtést.

7. Offline jelenlét

Mivel az utóbbi időben az életünk jelentős része online térbe került, nélkülözhetetlen, hogy ki tudjunk szakadni belőle. Figyelj arra, ha éppen nem kell se a munkáddal, se az egyetemmel foglalkozni, akkor ne a telefonodat vedd a kezedbe időtöltés céljából. Inkább készíts elő egy könyvet, menj ki a szabadba, vagy beszélgess a családod többi tagjával, akik szintén a házban „ragadtak”.

8. Étkezés

Figyelj arra, hogy a szokásos étkezési rendedet is tartsd a mindennapokban, mert ez is nagy hatással lehet az egészségedre. Az otthon kényelme előidézheti azt, hogy sokkal többször keresünk magunknak ételt a lakásban, mint azt tennénk a munkahelyen vagy az egyetemen, amire igazából nincs szükségünk. Ezenkívül nagyon fontos, hogy a napi folyadékmennyégre is odafigyeljünk, érdemes odakészíteni magadnak ugyanúgy egy vizes palackot, mintha dolgozni mennél.

9. Pihenésre is mindig szánj időt

Az otthoni munka és tanulás azt is eredményezheti, hogy kevesebb időt fordítasz pihenésre, hiszen nem kell hazamenned a munkahelyedről, ami a nap végét jelentené, így gyakrabban csúszik bele az estébe a feladataid elvégzése. Mindenképpen figyelj arra, hogy ne hajtsd túl magad, és mindig legyen a nap folyamán magadra is időd, amikor felfrissülsz és kikapcsolsz. Ez a munkádra és a produktivitásodra is nagyon jó hatással lesz.

10.Mozgás

A napi mozgásról sem szabad megfeledkezni, hiszen nagyon nehéz ebben a helyzetben megtartani a fizikai egészségünket. Ezért már az is sokat segít, ha sétával vagy kocogással indítod a napodat, és ezzel a munkádat is sokkal frissebben kezdheted el. De érdemes beiktatni a hetedbe nagyobb otthoni edzéseket is.

Szeretnéd most elkezdeni megtervezni a jövődet, ide kattintva olvasd el a részleteket! Ha tanácsra van szükséged, kérd Személyi Bankárunk segítségét!

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.