Csúnya szín nem létezik! – Interjú Kóbor Szilvia leendő színdinamikai tervezővel

Csúnya szín nem létezik! – Interjú Kóbor Szilvia leendő színdinamikai tervezővel

Mindennapjainkban folyamatosan színek vesznek körbe bennünket, melyek hatással van lelkünkre is. De közben keveset tudunk róluk, s a velük kapcsolatos döntéseinket inkább megszokásaink vezérlik, mintsem a tudatosság. A Budapesti Műszaki Egyetem Építész Karának Rajzi Tanszékén azonban olyan színdinamikával foglalkozó mérnököket és tervezőket képeznek, akik a színek használatát képesek tudatos szintre emelni, s ezzel utcaképeket, otthonok hangulatát tudják harmonikussá formálni.

Ötletládához ad!

Névjegy:

Kóbor Szilvia, 45 éves grafikus

Iskolák:

  • BME Építész Kar, Rajzi Tanszék, Színdinamika Szakmérnöki Műhely
  • Nyugat-Magyarországi Egyetem
  • Bálint György Újságíró Iskola (MÚOSZ)
  • Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola

–    A színdinamika kifejezés már önmagában érdekesnek hangzik, mégis úgy gondolom, kevesen hallottak róla eddig, hát még arról, hogy ilyen mérnökök, tervezők is léteznek. Te hogyan találkoztál ezzel a témakörrel?
–    A bölcsész diplomám ellenére közel húsz éve grafikusként dolgozom, korábban nagy kiadóknál magazinok művészeti vezetője, majd néhány évig szabadúszó grafikus voltam. Eredeti szakmám, szerelmem a gobelinszövés, a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola textil szakán végeztem. A színek tehát jó ideje szoros kapcsolatban állnak velem, ráadásul nagyon szeretem is őket. Egy régi ismerősöm internetes profilján botlottam bele ebbe a képzésbe, és szinte azonnal eldöntöttem, hogy belevágok.
–    Sokan vannak a hozzád hasonlóan gondolkodók?
–    A képzést eredetileg építészek számára találták ki, hiszen az épület megkerülhetetlenül fontos jellemzője a színe. Gyakori, hogy az építészek idegenkednek a színektől, ezért a tervezés során minimális alkalmazásukra törekszenek. A színdinamikai műhely alapvetően a színek használatát szeretné közelebb hozni az építészeti tervezéshez, ennek ellenére más területekről is érkeznek hallgatók: rajztanárok, belsőépítészek, formatervezők, iparművészettel foglalkozók is hozzám hasonlóan fontosnak érzik a színdinamika ismeretét. Úgy gondolom, bárki számára hasznosak lehetnek az itt megtanultak, aki munkája során a színekkel mélyebben szeretne foglalkozni.
–    Hogyan kell elképzelni ezt a képzést? Mi mindennel foglalkoztok közben?
–    Ez egy posztgraduális, négy féléves képzés. Három fő tantárgyunk van, mellettük pedig minden félévben vendég előadóval is találkozunk. Horváth Gábor színtan óráin különböző színelméletekkel, szín- és fénytani jelenségekkel foglalkozunk. A kompozíció tantárgy oktatója, s egyben a Színdinamikai műhely vezetője Dr. Tari Gábor festőművész, egyetemi docens, akinek az irányításával színharmóniákkal egyszerű kompozíciókat hozunk létre. A kortárs művészettörténettel pedig Konok Tamás Kossuth díjas festőművész előadásain ismerkedünk meg.
–    Mindezek számomra is valóban izgalmasnak hangzanak, de sosem gondolnám, hogy egy mérnöki képzésről beszélünk. Hol bújik meg mindebben a tudomány?
–    Mindannak, amit itt tanulunk, az az alapvető kérdés a kiinduló pontja, hogy vajon létezik-e olyan törvényszerűség, ami mentén az ember is képes színharmóniákat teremteni, vagy erre csak önmagában a természet képes? Ez a kérdés mindig is foglalkoztatta a művészeket. A történelem során több különböző színelméletet hoztak létre, de ezek nem feltétlenül állják meg a helyüket tudományos szempontból. A BME színdinamikai képzése során Dr. Nemcsics Antal festőművész által kidolgozott, úgynevezett Coloroid színrendszer mentén haladunk, mely tudományos mérésekkel is alátámasztható, s amit Dr. Tari Gábor tanárunk továbbfejlesztett.
–    De hol van mindennek a gyakorlati haszna? Hiszen ha arról kell döntsek, milyen színű legyen a házam, vagy melyik függönyt szeretném a nappalim ablakában látni, valószínűleg nem a tudatosság, hanem az érzelmeim, megszokásaim, illetve a kialakult ízlésem fog vezetni.
–    Igen, általában így vannak ezzel mások is. De épp ez lenne a lényeg, azaz ennek a finom formálása. Például mostanra, egy grafikai munka megtervezése közben én már sok hasznát látom az itt tanultaknak, tudatosabban használom a színeket, mint korábban. A tudatos használat pedig hozzásegít ahhoz is, hogy amikor egy megrendelővel egyeztetek, akkor könnyebben tudjak racionális érvekkel hatni a megrendelő egyébként érzelmek irányította döntéseire. Noha a színek az életünk minden területét átszövik, tudatos alkalmazásukra főként a kreatív, alkotó munka során van igény, ezért a művészeti egyetemeken folyik is színelmélet oktatás a képzőművész vagy iparművész hallgatók számára. Viszont egyedül a Budapesti Műszaki Egyetemen lehet diploma utáni, önálló képzésben elsajátítani a színdinamika tudományát. A színek jelenléte talán az épületek óriási felületein mutatkozik meg a legnagyobb hatással, hiszen a homlokzatszínezés az egész városkép kialakításában meghatározó szerepet játszik. Segítségével harmonikusabb színösszetételűvé lehet változtatni akár egész utcaképeket, vagy a nyomasztóan szürke panelházakat lehet tudatosan üdévé színezni. De a műemlék házak felújítása közben is lényegesek a színek. Ez utóbbiak renoválásakor a színválasztást általában még falkutatás, és egy kis történelmi kutakodás is megelőzi, hogy egy-egy adott korszakban és helyen vajon milyen alapanyagok segítségével, milyen színek kikeverésére voltak képesek az emberek, s ehhez képest nagyjából milyen színűek lehettek az akkor frissen épült házak.
–    A munkádon kívül másban is érzed a hasznát ennek a képzésnek?
–    Azon túl, hogy milyen lélekmelengető dolog számomra a színekkel való foglalkozás, a keverésük és a különböző harmóniák festése, a későbbiekben szeretném valamiképp közvetíteni, hogy csúnya szín egyszerűen nem létezik! Maximum előítéleteink lehetnek egyes színekkel kapcsolatban. Valójában minden attól függ, hogy egy-egy adott színt milyen környezetben alkalmazunk, illetve, hogy milyen viszonyban vannak egymással az együtt felhasznált színek. n

IMG_2672

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
Otthon Varázslat 20 négyzetméteren – Ez a lakás felülírja a szűk terek fogalmát

A kislakás különleges műfaj, ami a megszokottnál sokkal kompaktabb elrendezést, komoly átgondolást és látványos ötleteket igényel, hogy minden funkció elférjen kevés négyzetméteren. Ebben a picike otthonban ez igencsak látványosan sikerült.

Tipp Tavaszi nagytakarítás: így lesz csíkmentes az ablaküveg

Nincs tavaszi nagytakarítás ablaktisztítás nélkül, ennek ellenére ez az egyik legkevésbé kedvelt munka, hiszen sokáig tart, sok energiát emészt fel, végül mégis sokszor csíkos és foltos a felület. Utóbbi problémára hoztunk most megoldást.

Tipp A bolyhos szőnyegek tisztítása: csak 3 eszközre van szükséged hozzá

A bolyhos szőnyegek nagyon kényelmesek, hiszen a hosszú szálak miatt puhák, ráadásul szinte valamennyi stílushoz jól illenek. Sokan azonban ódzkodnak tőlük, mégpedig a takarítás miatt. Ez valóban sarkalatos pont, de az alábbi 3 eszköz segítségével könnyebb lesz a dolgod.

Kert A gyep gondozása tél után – Erre van szüksége tavasszal a fűnek

A hosszú és hideg tél után a növényeknek kiemelt figyelemre és törődésre van szükségük. Ez a fűre is igaz. Mutatjuk, mit kell tenned a gyeppel, hogy tavasszal (aztán pedig nyáron is) szép és egészséges legyen.

Kert Ezeket a növényeket ültesd az udvar árnyékos részeire

Ha már tapasztalt kertész vagy, bizonyára félve fogsz neki az árnyékos helyek megtervezéséhez, hiszen nehéz virágba borítani a naptól elzárt részeket. A kert azonban csak úgy lesz szép, ha minden pontjában van valami zöld, ehhez pedig ismerni kell az árnyéktűrő virágokat. Hoztunk egy listát a legszebb növényekről, amelyek örömmel költöznének a kerted árnyékos sarkaiba is.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin