Forrás: Getty

Virágba borult kertek VI – A pünkösdi rózsa gondozása

A pünkösdi rózsa jellemzése

A neve ellenére a pünkösdi rózsa nem a rózsák, hanem a boglárkafélék családjába tartozik. Két különböző típusát különböztetjük meg: a lágyszárú évelőket és a fás szárú, lombhullató cserjéket. Nevét annak köszönheti, hogy pünkösd táján virágzik, továbbá a szirmai hasonlítanak a rózsáéra. A fás szárú pünkösdi rózsák bokrosan nőnek, és kb. 60-100 centiméter magasak lesznek. Ennek a nagy virágú növénynek egy napos helyet válasszunk, ahol a talaj humuszban gazdag és agyagos, ugyanis ez a típusú föld szárazság esetén is némileg nedves marad.

A pünkösdi rózsa ültetése

A pünkösdi rózsa hatalmas virágainak köszönheti nagy rajongótáborát, így számos kertben megtalálható. Amennyiben a mi kertünkből még hiányzik, vagy még többet szeretnénk belőle, akkor ezt késő nyáron vagy ősszel tegyük meg, így a fiatal példányoknak elegendő idejük van arra, hogy gyökereket eresszenek, így jövőre rengeteg virág lesz rajtuk.
Ültetés során fokozottan figyeljünk arra, hogy a főgyökere csak 3-4 centiméter mélyen legyen a földben. Amennyire ennél mélyebbre ültetjük, sokkal nehezebben nő és fejlődik a növény, továbbá a bimbók is sokkal kisebbek lesznek. Ezen kívül azt is mindig tartsuk szem előtt, hogy 1 méteren belül ne legyen más növény, ugyanis a pünkösdi rózsa idővel elég terebélyes lesz.

A pünkösdi rózsa öntözése

Ennek a gyönyörű és közkedvelt virágnak az öntözése nem igényel túl nagy szakértelmet. A fiatalabb növényeket az első évben rendszeresen kell locsolni, majd ahogy idővel egyre mélyebbre nő a gyökerük, már sokkal ritkábban van szükségük vízre. Leginkább virágzás során kell figyelnünk az öntözésre, ugyanis ekkor kárt tehet bennük a szárazság. Általánosságban elmondható, hogy hőség és sokáig tartó szárazság esetén kell nekik vizet adni.

A pünkösdi rózsa gondozása

A trágyázást illetően arra figyeljünk, hogy nyáron semmiféleképpen ne adjunk neki tápot. Ősszel azonban bátran trágyázhatjuk, mindössze olyan készítményt válasszunk, ami nem túlzottan gazdag nitrogénben, ellenkező esetben hajlamosabb a növény a gombás fertőzésekre. Kora tavasszal a szerves trágya erősíti a növényt, ami káliumot és foszfátot is tartalmaz. Visszavágni zömében nem kell, de a jól begyökerezett növények akár egy drasztikusabb metszést is jól tűrnek. Erre azonban csak ritka esetekben van szükség, ugyanis a pünkösdi rózsa enélkül is szépen virágzik. A teleltetésükre sem kell energiát szánnunk, ugyanis visszahúzódnak a földbe, így a fagyok sem tudnak kárt tenni bennük.

És hogy miért éri meg pünkösdi rózsát nevelgetni a kertedben? Mert ilyen gyönyörű csokrokat készíthetsz belőle:

Galéria / 4 kép

Megnézem a galériát

Képek forrása: Getty

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.