Fotó: Europress

Parketta lerakása házilag – Íme a teljes folyamat lépésről lépésre!

1. Akklimatizálás
Ha kiválasztottad és megvetted a megfelelő mennyiségű parkettát, legalább 48 órán keresztül, vízszintesen, bontatlan állapotban hagyd akklimatizálódni abban a helységben, ahol majd szeretnéd letenni. Fontos, hogy ez száraz helyiség legyen, és a hőmérséklet 18 foknál ne legyen alacsonyabb, a levegő nedvességtartama pedig 70 százaléknál ne legyen nagyobb.

2. Aljzat kiegyenlítése
Ellenőrizd az aljzatot, ugyanis nagyon fontos a tiszta, egyenes, sima felület. Szerezz be ehhez egy 2 méter hosszú, egyenes lécet, amit széltében, hosszában és átlósan is fektess le az aljzatra, majd nézd meg, hogy van-e valahol rés a léc és az aljzat között. Maximum 3 mm egyenetlenség a megengedett, ha annál nagyobb eltérést tapasztalsz, aljzatkiegyenlítővel ki kell egyenlíteni vagy le kell csiszolni a betont. 3 mm-nél nagyobb eltérés semmiképpen nem ajánlott, mert tönkreteheti a parkettát.

Laminált parketta lerakás előtt érdemes parkettapárnát, polifoam habszivacsot, vagy ehhez hasonló anyagot letenni, egyrészt a felületi egyenetlenségek kiküszöbölése, másrészt a lépészaj elnyeletése miatt. Szalagparketta alatt is lehet szőnyegpadló, és tehetünk alá lépészaj csökkentő lapokat is, amelyek akár 15 dB-lel is javíthatják a helység akusztikáját.

Jó tanácsok:

  • Minden illeszkedésnél (csövek, vezetékek, fal, ajtófélfa) hagyj kb. 1,5 cm tágulási hézagot. A parkettázás kezdetekor a fal és a parketta lap közé tegyél távtartót, így tudod tartani a 15 mm-es távolságot.
  • A parketta lapokat a természetes fényforráshoz képest hosszában fektesd le, mert így érhető el a legszebb hatás.
  • Ha nem fér el a parketta lap nem csak hosszában, de szélességében sem, vágjuk méretre.

3. Parketta lerakása
Kezdd el egymás után letenni a parkettákat, a helység egyik sarkából kiindulva, 1,5 centi hézagot hagyva a fal mellett. Ha olyan parkettát vettél, amit az aljzathoz rögzíteni kell, úgy először vidd fel a ragasztót az aljzatra, majd szorosan illeszd egymáshoz a lapokat. Ha viszont klickes rendszerű parkettával dolgozol, akkor erre nincs szükség. Ha hosszabb távra tervezel, illetve biztosabb tartást szeretnél, akkor az illesztéseknél nem árt egy kis ragasztó. Először viszont ragasztó nélkül próbálkozz, hogy ha nem sikerül, könnyedén tudd korrigálni. Ha élesben mégis kifolyik a ragasztó, azonnal távolítsd el! Ha a sor végén túl hosszú a parketta, vágd le és a következő sort a levágott darabbal kezd. Érdemes a lehelyezett lapokat kalapáccsal vagy ékkel megütögetni, hogy az elemek minél szorosabban illeszkedjenek egymáshoz. Ha fűtéscső, vagy bármilyen tárgy kerül utadba, gondosan kerüld ki, vágd annak megfelelően ki a parkettát, beleszámítva itt is a kötelező 10-15 mm-es tágulási hézagot.

4. Szegélyléc elhelyezése
A fal és a lapok közötti hézagokat az esztétikai hatás érdekében szegélyléccel fedjük le. Ez színben mindenképp passzoljon a parkettához, úgy szép igazán. Fontos továbbá, hogy akkora is legyen, hogy a kihagyott hézagokat eltakarja. A szegőlécet 45 fokos szögben kell elhelyezni a falon, 25-30 centinként, mindenképp plusz szöggel rögzítsd! A sarkokra tudsz kifejezetten sarokelemeket vásárolni. Bár van, aki itt is méretre vágja, majd egymásba illeszti a sima szegélyléceket, de a sarokelemek biztosabbak és lerövidítik a te “munkaidődet” is.

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok&Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!
<< Ezt ITT tudod megtenni! >>

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.