Forrás: Getty

Antikolás kisokos – Mi ez, és hogyan kell csinálni?

Mi az az antikolás?

Ha szereted a DIY projekteket és az ódon hatású bútordarabokat, akkor az antikolás valójában neked szól. Az antikolás szó szerint azt jelenti, hogy „régiesíteni”, azaz egy bútordarabot régi hatásúvá tenni különböző alapanyagokkal és technikákkal. Az antikolás képes akár új bútorok számára vintage hatást kölcsönözni, akár a régi bútorainkat feldobni. Antikolás közben egy új festékréteget kap a bútor, így biztosan mutatósabb lesz, mint korábban. De ezzel a módszerrel nem csak bútordarabokat pofozhatunk ki, hanem kedves dekor tárgyakat is készíthetünk, sőt, ötvözhetjük más dekupázs módszerekkel.

Mik szükségesek az antikoláshoz?

Az antikoláshoz nagyon speciális alapanyagok szükségesek, hiszen egyáltalán nem mindennapi művelet. Szükségünk lesz antikoló pasztára, repesztőlakkra, folyékony patinára és folyékony rozsda hatás festékre. Az antikoló paszta és a folyékony patina lesz az, ami megadja a kopott, ódon hatást a bútornak azáltal, hogy kiemeli a repedéseit és kisebb hibáit. A repesztőlakk, ahogyan a neve is mondja, száradás közben felreped, tovább fokozva ezzel az ütött-kopott hatást. A rozsda folyadék pedig értelemszerűen rozsdássá fogja tenni a felületet.

Az antikoláshoz szükséges eszközök közé tartozik egy szivacs, egy tiszta és egy régi rongy, rengeteg csiszolópapír, és egy régi kés.

Az antikolás folyamata

  1. Az antikolás megkezdése előtt mindenképp tervezzünk. Kalkuláljuk meg, hogy melyik bútordarabunkat mennyire szeretnénk antikolni, és a kész darabot hova szánjuk. Ez egy nagyon fontos lépés, hiszen gondoljunk csak bele, hogyan mutatna például egy antikolt szék a modern konyhában. Szintén lényeges döntés, hogy mennyire szeretnénk antikolni egy bútordarabot, ugyanis könnyű túlzásba esni a folyamat során.
  2. Miután készek vagyunk a tervezéssel, kezdjük el lecsiszolni a bútor felületét. Ennek a mértéke attól is függ, hogy szeretnénk-e a bútor eredeti színét is megtartani. Új szín felvitele esetén nagyon alaposan végezzük el a csiszolást, és nem árt alapozófestéket sem felvinni.
  3. Az alapok tökéletesítése után felvihetjük az első színt, ez lesz az alsó árnyalat, amelyet majd a repesztőfesték és a kés hoz elő.
  4. Miután megszáradt az első réteg festék, jöhet a fő szín is. Ha ez is megszáradt, jöhetnek a finomítások.
  5. Ha teljesen száraz a bútordarab és a repesztőfesték is elvégezte a dolgát, jöhetnek a finomítások. Kezdjük el csiszolópapírral koptatni az éleket, az antikoló pasztát kenjük a mélyedésekbe.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.