A jó közérzethez fontos a jó alvás

Alvásakadémia - Tippek a tökéletes hálószobáért

Csendes, nyugalmas, éjjel kellően sötét és csendes hely a hálószoba. Annak kényelmes fekvőhelye és otthonos berendezése nem minden esetben elég az alvás teljességéhez. Nem jó például, ha túl kicsi a szoba, vagy túlzottan telezsúfoljuk szekrényekkel, illetve egyéb bútorokkal. Sokak szerint még a rendetlenség, a szétdobált holmik vagy az összevissza berendezés sem tesz jót az alvás nyugalmának. A falak harsány színe is zavarhat egyeseket, a sötét falak pedig szűkítik a teret, így szintén kényelmetlen érzetet eredményezhetnek. Szakértők ezért föld-, illetve pasztellszíneket javasolnak. A tükrös gardróbszekrények divatosak ugyan, de nem mindenki szereti, ha álmában saját maga néz vissza a „másik oldalról”. Az sem mindegy, hogy milyen olvasólámpát választunk, mert a modern energiatakarékos izzók közül soknak nagyon kékes, hideg a fénye, ami megint csak rideggé teheti az amúgy meghitt, intim helyiséget. A tél közeledtével nagyon fontos arra is odafigyelni, hogy az alvás sem túl meleg, sem túl hideg környezetben nem kellemes. Ugyanígy kritikus a páratartalom szintje is. Ha nincs, szerezzünk be egy, a relatív páratartalmat mérni képes műszert, lehetőleg olyat, amelyen hőmérő is van. Az ideális hőmérséklet az alváshoz télen 18-19 fok, a páratartalomnak pedig 45-55 százalék között kell lennie. Persze ha valaki melegebbhez szokott, akkor nem muszáj erőltetni a hűvösben alvást, ám a téli fűtés miatt alacsony lehet a páratartalom. Ha kiszáradt szájjal ébredünk, tegyünk a fűtőtestre párologtatókat, és higrométerrel ellenőrizzük a relatív páratartalom megfelelő szintjét, ami legalább 35-40 százalék kell legyen. Ötvenöt százalék felett viszont gyakori szellőztetés, a ruhaszárító „kitelepítése” vagy akár páramentesítő beszerzése lehet a megoldás. A 60-65 százalék feletti páratartalom esetén a tablettás páramentesítő kevés, legalább 200-300 milliliter per óra teljesítményű elektromos készüléket keressünk.

A földszínek nyugtatólag hatnak a hálóban

A földszínek nyugtatólag hatnak a hálóban

További tippek a tökéletes hálószobáért

  • Több szoba esetén azt válasszuk hálónknak, ahol ébren is a legkellemesebben érezzük magunkat. Ne feledjük, hogy életünk legalább egyharmadát itt fogjuk eltölteni.
  • Lehetőleg az ajtó felé nézve aludjunk, hiszen tudat alatt biztonságot ad, ha láthatjuk, ki jön be a szobába.
  •  A fejünk felett ne legyen semmilyen tárgy, különösen nyitott polc nehéz tárgyakkal, könyvekkel.
  • Élettani kutatások szerint a kemény matrac sokkal jobb a gerincnek, mint a puha ágybetétek. Kerüljük a műanyag habszivacsot és más olcsó megoldásokat. A legegészségesebb a bio kókuszmatrac némi habosított gumiréteggel.
  •  Az ágyneműre ne sajnáljuk a pénzt, lehetőleg csak és kizárólag 100 százalékos pamutból legyen a lepedő és a huzatok is.
  • Elektromos készülékek ne legyenek a közelünkben, mert egyes elméletek szerint az úgynevezett elektroszmog is zavarhatja a nyugodt álmunkat. Ha van bent a hálóban árammal működő készülék, éjszakára húzzuk ki a konnektorból. n

    Ne sajnáljuk a pénzt egy jó minőségű matracra!

    Ne sajnáljuk a pénzt egy jó minőségű matracra!

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.