Fotó: Unsplash/Roman Kraft

Raklap bútor készítés - Így állj neki!

Raklap bútor készítés lépésről lépésre! Így csináld!

Tervezd meg!
Először is gondold végig, milyen bútort és hova szeretnél elhelyezni raklapból – sokan csak a kertben vagy a teraszon tudnak ilyesmit elképzelni, pedig a lakáson belül is szuper, egyedi, ráadásul olcsó dolgokat alakíthatsz ki belőle. Ha még sohasem foglalkoztatott a raklap bútor készítés és még nem is csináltál ilyet, kezdd valami egyszerű kiegészítővel, nem kell mindjárt az összes bútor helyére raklapból készültet tenni. Amúgy sem célszerű túlzásba esned, egy-egy ilyen vagány bútor még a legmodernebb terekben is jól mutat, de nagy mennyiségben könnyen raktárszerűvé változtatja a szobát. Egy dohányzóasztalt vagy egy párnával letakart padot például egészen egyszerűen előállíthatsz, így kipróbálhatod, bejön-e ez az újrahasznosított megoldás.

Szerezd be!
Pár darab használt raklapot legegyszerűbben Tüzépekről, raktárok közeléből, még simábban pedig általában a haverokat bevonva tudsz szerezni – nagyon ritka, hogy egy közösségi oldalas felhívás után 10 perccel valakin keresztül ne landoljon nálad az alapanyag. A használt faanyag persze hiába olcsó (200-300 Ft) vagy van ingyen, sajnos gyakran sérült, repedt, vagy szennyezett, ezért a felesleges macera elkerülésének érdekében nem árt lecsekkolni előre a minőségét. Sok rémhír terjed az EU-n kívülről érkező raklapokkal kapcsolatban, hogy mindenféle anyaggal kezelik, és nem tudhatod, mit szállítottak rajta, de ez azért ne tántorítson el! Egyszerűen figyelj rá, hogy a fa ne legyen büdös, penészes vagy látványosan szennyezett, ha pedig ágynak vagy étkezőasztalnak szánod a kreációt, inkább vásárolj a neten új lapokat (2000-3000Ft). Raklap bútor készítése során ugyanis elengedhetetlen a tényleg jó minőségű raklap!

Kezeld le!
Egy dologra biztosan szükséged lesz raklap bútor készítés során: sok-sok csiszolópapírra. Kétségtelenül az előkészítés viszi el a legtöbb időt, de nem érdemes spórolni vele. Alaposan, minden szegletét varázsold simává, mert különben hiába fested le bármivel, a szálkák itt-ott előkerülhetnek, ha máskor nem, majd takarításnál bosszantanak. A smirglizés a kosz nagy részét is lehozza, úgyhogy már csak ezért se nagyon vizezd, vagy legalábbis hagyd alaposan kiszáradni, és csak utána vágj bele a felületkezelésbe, amit számos módszerrel megtehetsz. Pácolhatod, lakkozhatod, festheted, de natúran is hagyhatod, ahogy a környezethez passzol. Ha fested, válassz nyugodtan valami tartósabb, és így mosható felületetképező anyagot rá – a hófehér zománcfesték például remek megoldás: gyorsan fed, mosható, víz- és napálló.

Rakd össze!
Ha a raklapokat egyben hagyod, de szeretnéd egymáshoz rögzíteni valahogy, akkor néhány szögre, nagy fatiplire és egy fúróra lesz szükséged. Komolyabb bútorok építéséhez inkább némi tapasztalat birtokában vagy egy segítőkész, hobbiasztalos társaságában  vágj neki, mert azért az komolyabb tervezést igényel. Gondolj arra is, hogyan fogod kész művedet mozgatni, a raklap ugyanis nem egy könnyű anyag – az asztalkákra fúrj mondjuk görgőket, vagy egyszerűen készíts kisebb bútorokat!

Erre figyelj!
Bár alapvetően nagy teherbírásúak a raklapok, ne várd, hogy örökéletűek lesznek a belőle készült bútorok, hiszen nem erre van kitalálva. Akármit csinálsz is vele, tisztítani sem fogod tudni úgy, ahogy egy műanyag felületet – egy idő után elszíneződhet a festék, beihatja a ráömlő folyadékot, amitől foltos lesz, kitörhet belőle pár darabka, de néhány évig biztosan kiszolgál. Ha pedig eljött az idő, egy kis törődéssel újra felújíthatod a lapokat, úgyhogy szerintünk maximálisan megéri kísérletezni ezzel a környezettudatos és kreatív megoldással.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.