Mini oázis a kertben

A gyepszőnyeg titka

Tipp

Ha teheted, kútból nyert vízzel locsolj. Az ilyen víz vastartalma magas, ami megöli a fű közé megtelepedni készülő mohát.

„Te is angolosra vennéd a figurát? Ez esetben válaszd a gyepszőnyeget!” – vélekedik a Kertrendőrség ezredese, Demeter Attila.

– Mi szól a gyepszőnyeg mellett a fűmag ellenében?

– A fűmag elszórása ugyan olcsóbb, de hátránya, hogy gyomosodni fog, illetve türelem kell hozzá, 5-10 nap, mire előbújik és 3 nyírás után kezd el csak jól kinézni. Ezzel szemben a gyepszőnyeg azonnali élményt ad, emiatt persze drágább is.

– Hogy kell elképzelni a gyepszőnyeg előéletét?

– A kertészetek a magról vetett füvet homokos talajon nevelik, nyírják, gyomirtózzák, öntözik, majd 18 hónaposan értékesítik. A standard a 40×250 cm hosszú tekercs, aminek a földje 2,5 cm vastag. Ez 1 m2 ad ki, ami 20-25 kilót nyom.

– Ezt kell legurítani otthon?

– Nem egyből, kell neki ugyanis a gondosan előkészített talaj, amiben nincs kő és ami hengerelve, tömörítve, gyomtalanítva van. Utána szórjuk ki a „starter műtrágyát”, aminek 60 százaléka a gyors legyökeresedést segítő foszfor. Ajánlatos a szőnyeg alá vakondhálót rakni, csak ezután jöhet a telepítés, aminek során ügyelni kell az illesztésre, nem lehetnek a kiterített szőnyegdarabok között hézagok. Vigyázni kell arra is, hogy a melegben a fű gyorsan kiszárad és megszürkül. Ezek a foltok azonban rendszeres öntözés mellett 1-2 hét után eltűnnek.

– Az öntözés mennyire komolyan veendő a gyepszőnyegnél?

– Szép gyepszőnyeg csak öntözőrendszerrel képzelhető el. A friss szőnyeget napi négyszer kell locsolni, melegben ugyanis 2 óra is elég neki a kiszáradáshoz. Az első öntözés történjen hajnalban, majd jöhet egy délelőtt, délben és délután. A déli locsolásra nyilván sokan felkapják a fejüket, de nem, a fű nem ég ki, én legalábbis 16 év aktív kertészkedéssel a hátam mögött még nem tapasztaltam ilyet.

– Ennyi öntözés mellett nyilván gyorsan nő a fű. A nyírásnak is külön szabályai vannak?

– Igen. Sokan a fű letétele után kimerülnek és megpihennek, majd nem nyírják 2 hétig, a végén pedig csodálkoznak, hogy megnő és becsomósodik. A füvet hetente kétszer kell visszanyírni, a teljes hosszból egyharmadot. Összefoglalóan, ha valaki szép gyepet akar, öntözzön, nyírjon, ne sajnálja a tápozást és bízzon a melegben.

– A tápozásnál mi a helyes magatartás?

– Egy évben háromszor kell tápozni. Tavasszal magasabb nitrogéntartalmú műtrágyával, hogy beinduljon a növekedés. Nyáron kell egy fenntartó trágyázás, ősszel pedig magas káliumtartalmú műtrágya szükséges, hogy a gyökerek sikerrel átteleljenek. És ha már gondos odafigyelésről van szó, tavasszal gyepszellőztetni kell, azaz ki kell szedni a fűből a télen elpusztult fűszálakat.

– Mikor ideális lerakni a gyepszőnyeget?

– Ha jól megtervezett és telepített öntözőrendszer van a kertben, bármikor. Már decemberben is telepítettem füvet és szebb volt, mint amit nyáron raktam.

– Ha van egy kis erkélyem vagy teraszom, oda lerakhatok gyepszőnyeget?

– Igen, ez esetben olyan gyepszőnyeget kell venni, aminek 10-15 cm-es a földje, de ezt is rendszeresen öntözni és gondozni kell.

thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
A gyepszőnyeg titka
Érkezik a gyeptégla
A gyepszőnyeg titka
Tekercsek bevetés előtt
A gyepszőnyeg titka
Gyepszőnyeg vakondhálóval
A gyepszőnyeg titka
Talajelőkészítés
A gyepszőnyeg titka
A gyep öntözve jó

Jellemző árak

  • Fűmagvetés talajmunkával és fűmaggal: 4-900 Ft/m2
  • Gyepszőnyeg anyaggal, munkadíjjal: 2-2200 Ft/m2
  • Öntözőrendszer: terület és vízfüggő. Minél egyszerűbb a kert, annál olcsóbb, minél tagoltabb, úgy emelkedik az ár. n
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.