A lenolajat – ahogy a nevéből is sejteni lehet – lenmagokból nyerik, és gyakran használjuk a konyhában. Ez az egészséges étolaj azonban ennél sokkal többet tud – bátran használhatjuk például a bútorápolás során is. A lenolaj a fából készült bútorra kenve ugyanis reakcióba lép az oxigénnel, aminek hatására egy védőréteget hoz létre.
Erre figyelj!
Ahhoz, hogy a bútorokat megvédd a nedvességtől, kend be őket lenolajjal. Fontos azonban: csak a kerti bútorokat szabad kezelned vele. Ennek több oka is van:
1. ok: Hosszú száradási idő
A tiszta olajat sokkal nehezebben és kevésbé jól tudja magába szívni a fa, mint más, kifejezetten erre a célra készült ápolótermékeket. Ez azt jelenti, hogy kb. 2-3 hétig számítanod kell arra, hogy ragadni fog a kezelt bútordarab felülete.
2. ok: Intenzív szag
A tiszta lenolajnak nagyon erős és intenzív szaga van száradás során. A szakemberek épp azért javasolják, hogy csak olyan bútorokat kezelj vele, amit kint tudsz hagyni a szabadban, hogy ne a lakást lepje el ez a jellegzetes illat.
3. ok: Tűzveszélyes
Azokat a rongyokat, amiket korábban lenolajjal itattál át, nem szabad bárhol tárolni, ugyanis meggyulladhatnak. Minden egyes használat után alaposan mosd ki a rongyot vízzel és mosogatószerrel, majd hagyd megszáradni. Amennyiben ecsetet is használták a munkához, akkor azt is ezzel a módszerrel tudod kitisztítani.
A szakemberek azt javasolják, hogy ezeket a rongyokat egy levegőmentesen és nem gyúlékony dobozban ajánlott tartani. Ilyen lehet például egy befőttes üveg. Ha pedig a régi, lenolajos rongyoktól meg szeretnél válni, akkor várd meg, hogy teljesen megszáradjanak, majd tedd bele egy csavaros üvegbe, és úgy dobd a kukába.