A füvesítés türelemjáték - de megéri

Zöldülj kedvedre! A füvesítés 10 alapszabálya

Nincs gyönyörű udvar egészséges és erőtől duzzadó pázsit nélkül. De bármennyire is kényes dolog a gyep, nem lehetetlen küldetés annak minden igényét kielégíteni, hogy aztán hálából gyönyörűvé varázsolja kertünket. Munkás? Igen! Megéri? Abszolút!

A füvesítés 10 alapszabálya

1. Időzíts jól! Sem a téli hidegben, sem a nyári hőségben nem célszerű füvesíteni. A legjobb, ha a mérsékelt évszakokban, tavasszal vagy ősszel látsz neki. Előbbi esetben áprilisnál előbb kezdj hozzá, mert a talajnak egy kicsit fel kell melegednie a csírázás megindulásához. Az őszi vetésre pedig az augusztus utolsó hete, illetve a szeptember első fele a legalkalmasabb. Olyankor a mérsékelt nappali hőmérséklet, a még meleg talaj, a csapadékosabb időjárás is kedvez a fű növekedésének.

2. Mérd le pontosan! A sikeres füvesítés egyik alappillére az alapos tervezés. Ennek legfontosabb eleme, hogy tudjad az udvar mely részét szeretnéd zöldbe borítani. Tudd a terület paramétereit, hogy ennek megfelelően szerezhesd be hozzá mindent (a biztonság kedvéért jobb, ha rá is számolsz 5-10 százalékot). Ha ugyanis nem elég a fűmag, az utórendeléssel beszerezett adagot egy másik körben kell elvetned, ami több szempontból sem szerencsés. Már csak azért sem, mert nem célszerű összejárkálnod a frissen eldolgozott területet.

3. Takaríts ki! A füvesítés első aktív szakaszának gyakorlatilag még semmi köze a fűmagokhoz. Az az előkészítésről szól, amit már hónapokkal (vagy akár egy évvel) korábban célszerű elkezdeni. Szép fű csak jól előkészített, gyomoktól és kártevőktől mentes talajban fog kikelni. Ehhez kell egy alapos gyomirtás, makacs gazok esetében akár több körben is.

4. Alapozd meg! A kártevő-mentesítés mellett a táptalaj minősége is hasonlóan fontos. A fű csak termőföldben lesz igazán egészséges. Ha nem jó minőségű a talaj udvarodban, teríts el rajta egy 15-20 cm vastagságú réteget magágynak. Ha anyagi kereted megengedi, alá vakondhálót is fektethetsz, bár az sem nyújt teljes védelmet a kis földtúrók ellen.

5. Ragaszkodj a minőséghez! Ha a magazinokban látott, szikrázóan zöld pázsitot szeretnél a saját kertedbe is, válassz jó fűmagot hozzá! Nem csak szebb lesz, de szívósabb is, így a gondozása is könnyebb.

6. Megfelelő irányban haladj! Ha mindent előkészítettél és beszereztél, jöhet a munka legjobb része, a fűmag elvetése. Itt egy dologra figyelj nagyon: a kert legtávolabbi részében kezd, és onnan közelíts a ház felé, nehogy “sarokba szorítsd” magad, és azonnal össze kelljen járnod a frissen beszórt részt.

7. Óvd mindentől! Az első 2-3 hét kritikus a füvesítés sikeres szempontjából, ezért ebben az időszakban különösen ügyelj arra, hogy semmi szükségessel ne sokkold a földben éledező fűmagokat. Ha lehet, ne hajts át rajtuk autóval, és ne engedd a frissen vetett területre a kutyát. Valamint ne hagyd a gyerekek homokozó játékait sem a földön az első időszakban.

8. Öntözd rendszeresen! Az első időszakban különösen fontos, de később sem maradhat el a gyep locsolása. Ha van rá kereted, szakember segítségével építs ki öntözőrendszert, ami mindent megold helyetted. Ennek hiányában viszont magadnak kell gondoskodnod erről. A legjobb, ha két-három naponta, nagyobb vízmennyiséggel öntözöl hajnalban vagy a kora reggeli órákban. Nyári kánikulában inkább naponta. De ne ess túlzásba, mert a túl sok víz ugyanúgy káros lehet a fűszálaknak, mint a szárazság.

9. Táplálj! Nem csak az előkészítésnél fontos a termőföld tápanyag tartalmának feljavítása. Ha nem gondoskodsz erről rendszeresen, az éhező gyep előbb elsárgul, majd kipusztul. A legjobb a szerves gyeptrágya.

10. Nyírd kíméletesen! Amint a fűszálak elérik a 10 cm-es átlagmagasságot, már elő is veheted a fűnyírót. Hüvelykujj-szabály, hogy maximum a felére szabad visszanyírni a gyepet – legyen az akár friss, akár több éves. Ehhez szigorúan tartsd magad! A késeket pedig feltétlenül élezd meg, mielőtt nekilátsz a munkálatoknak, különben szenvedés lesz neked és a pázsitnak is.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.