Igényes, örökéletű tetőfedő anyag

Terméspala: a természetes kő

Mi a terméspala?

Egy üledékes kőzet, amely a tenger fenekén keletkezett kb. 400 millió évvel ezelőtt. A földmozgások során a magas hőmérséklet és a nagy nyomás által az iszap leülepedett, majd megkeményedett, és palává alakult. Csak ott alakult ki jó minőségű pala, ahol kevés szennyező anyag került az iszapba, a nyomás és hőmérséklet pedig optimális volt.

A terméspalát több mint 2000 éve használják tetőfedésre, hazánkban a 19. század végén, 20. század elején élte virágkorát. Elsősorban templomok, kastélyok, paloták fedésére használták. A hazai és külföldi bányákból származó palával nálunk is sok épületet fedtek, például az Országházat, a lillafüredi Palotaszállót, a keszthelyi Festetics kastélyt vagy a  parádsasvári Kastélyszálló.

Hogyan bányásszák?

A természetes pala bányászata évszázadok óta környezetbarát módon történik, nem használnak semmilyen adalékanyagot a feldolgozáshoz. Sok helyen bányásszák: Spanyolországban, Németországban, Angliában, Indiában, Brazíliában. Leginkább külszíni bányászattal fejtik, de van, ahol mélyművelést alkalmaznak. Hatalmas, több tonnás tömböket hasítanak ki a hegyből, majd a feldolgozó üzembe szállítják, ahol kisebb darabokra vágják, melyek már a végső mérethez hasonlóak. A tömböket folyamatosan vízzel locsolják, hogy ne száradjanak ki, mert utána már nem hasíthatók megfelelően.Formára vágják a lehasított lemezeket, ellenőrzik a minőségüket, majd kalodába teszik azokat, így válnak szállíthatóvá. A bányák nagy gondot fordítanak a táj rehabilitációjára, hogy a hegy a kitermelés befejeződésével a környezet visszanyerje régi formáját.

A Festetics kastély csodaszép tetőzete

A Festetics kastély csodaszép tetőzete

Miért jó a pala?

  • az egyik legtartósabb tetőfedő anyag
  • természetes
  • esztétikus
  • biztonságot nyújt bármilyen szélsőséges időjárás esetén
  • lehet modern és hagyományos építkezésnél is használni

Mire használható?

  • tetőfedő anyagként
  • falburkolatként
  • padlóburkolatként, hasított felületének köszönhetően a padlón csúszásmentességet ad
  • talajjavítóként, töltőanyagként is felhasználható, az ökológiai körforgás része lesz
  • használati tárgyak, dekorációk készíthetők belőle (jelölőkaró, címke, madáretető, madárodú, tálaló tál, poháralátét, ágyásszegély)
thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
Terméspala: a természetes kő
Padlóburkolóként nem csúszik
Terméspala: a természetes kő
Falburkolatként is jól mutat
Terméspala: a természetes kő
A palatörmeléket a kertben használhatjuk
Terméspala: a természetes kő
Dekorcélra is remek

A felrakás módjai

Többféle felrakási módot ismerünk a tetőknél, mindenki kiválaszthatja a neki megfelelőt:

  • Rechtech: kettős fedés, téglalap alakú palákból készül, hazánkban ez az egyik legelterjedtebb. Számos kastélyt, műemléket fedtek így. Ezt a típust lehet egyszeres fedésben is rakni.
  • Universal: négyzet alakú pala, egyik oldala lekerekített. Ez az egyik leggazdaságosabb ónémet fedési forma.
  • Spitzwinkel: hegyesszögű fedés, ez hasonlít leginkább a hazai szabvány palafedéshez, jól használható történelmi műemlék épületeknél.
  • Schuppen: pikkelyfedés, ez az ónémet fedés legletisztultabb változata, pikkely alakú palákból készül, lehet modern és hagyományos épületeknél is használni.

A palák felrakása nagy szakértelmet igényel, ezt inkább bízzuk szakemberre, de apróbb használati tárgyakat, dekorációkat mi is elkészíthetünk egy kalapács segítségével. n

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.