A Fachwerk-ház magyar prototípusa

A Fachwerk-ház
A Fachwerk-ház favázas épület kitöltő falazattal, ahol az építők a favázközöket más anyaggal, üveggel, téglával, vályoggal töltik ki. A favázas házaknál csak a gerendák alkotta váz tölt be teherhordó funkciót, a favázközök falazata nem.
A budai hegyekben megbúvó ház tökéletes lehetőséget ad a természet megfigyelésére és a vele való együttélésre. Vendéglátónk Ráth Gábor, az első hazai Fachwerk-ház építész-tulajdonosa, aki az ilyen típusú házakkal Németországban ismerkedett meg. Amikor először járt üvegfalú házban, ahogy ő mondja: építészeti sokkot kapott, majd felépítette a sajátját.
Csupaüveg
Az az adottság, hogy távol van a várostól és mindenkitől, kapóra jött, a Fachwerk-házak ugyanis intimitást igényelnek. Aki ilyesmiben gondolkodik, tudnia kell, hogy először is kell hozzá egy telek, lehetőleg magaslati ponton, fákkal körülölelve, ahol a kíváncsi szemek elől rejtve marad az épület. Így ugyanis mellőzhető az ablakok lefüggönyzése, ez pedig lehetővé teszi az eggyé válást a természettel. Ennek révén átélhető a napszakok és az évszakok változása úgy, hogy közben a hétköznapokat éli az ember.
Prototípus születik
Hasonló házak építésével a német HUF Haus cég foglalkozik, de nekik Magyarország nem piac. Ráth Gábor felfedezte a paci rést, majd prototípus építésébe fogott. Az építés során törekedett arra, hogy az ő háza más legyen. Míg a német cég előre gyártott nagy paneles technológiával dolgozik, tehát egy falat egyben szállít, a magyar ház a helyszínen van összerakva. Előbb a ház váza készül el, utána épül be az üveg úgy, hogy a 4,6 cm vastag ablakokat nyolc ember emeli be a vázba. A 140 négyzetméteres prototípus, alanyunk háza egy évig épült, az összes elem a telek nehézkes megközelítése miatt lábon érkezett a mintegy 300 méteres útvonalon a beépítés helyére. Ma gyorsabb a tempó, Ráth Gábor vezényletével, aki ilyen házak építésével foglalkozik. Három hónap alatt is elkészülhet egy ilyen otthon, amelynek talán legfőbb jellemzője, hogy alaprajza egyszerű, világos, könnyen áttekinthető.
Energiatakarékosan
Az épület vázszerkezete ragasztott fagerendázat. A gerendák hagyományos módon, csapolásokkal, továbbá rozsdamentes acélcsavarokkal vannak összeillesztve. Ebbe került bele ragasztva az üvegtábla, amely kétkamrás, argongázzal töltött, melegperemmel ellátott, így tökéletesen hőhídmentes. A törekvés az volt, hogy a ház minél inkább belesimuljon a környezetébe és energiatakarékos legyen. A cél érdekében az épület északi homlokzata részben a föld alá került, így minimális az energiaveszteség, a ház az északi oldalon nem tud kihűlni. A déli és keleti homlokzat hasznosítja a napot, a tetőtúlnyúlás leárnyékolja a házat, így nyáron nem melegszik fel (légkondira sincs szükség), télen viszont a napsugarak felfűtik az egészet, amelynek rezsije az elektromos kazánnak köszönhetően havi 20 ezer forinton áll meg.
Nem passzív
Ebben benne van a fűtés, ami sűrűn csövezett padlófűtést jelent, valamint az alacsony rezsihez hozzájárul a hőszigetelés is, amely a tetőn 26 cm-es. Noha a ház úszhatna fényárban, a fények csupán indirekt, tompa hangulatfények. A ház készülhetett volna passzív házként is, ha ez a technológia itthon kifizetődő lenne, de egyelőre nem az. A tulajdonos nem is igazán ambicionálta a passzív házat, mert akkor nem nyithatna ablakot, ami azt jelenti, hogy pont azt vonná meg magától, ami miatt a természetbe költözött. n











