Az egyetemeken lassan megkezdődik az oktatás. Sok diák otthonától távol nyert felvételt, ezért a lakhatás kérdése megoldásra vár. A kollégiumi férőhelyek száma limitált, így sokan albérletbe kényszerülnek. Nem rossz ötlet, ha a szülők az egyetemi városban lakást vásárolnak gyermekük vagy gyermekeik számára. Szerencsés forgatókönyv, ha a megvett lakásban 1-2 szoba kiadhatóvá válik, amiből finanszírozhatók a gyermek mindennapjai.
Ráérünk arra még?
Tippek lakáskereséshez
- Az olcsó mindig gyanús.
- Az albérlet kiadása adóköteles.
- Érdemes írásban rögzíteni a bérleti feltételeket a vitás kérdések elkerülése végett is.
- A nézeteltérések csökkenthetők, ha a bérlők a havi lakbér kifizetéséről átvételi elismervényt kapnak.
A probléma akkor is aktuális, ha a gyerekek életkora ezt még nem indokolja. A kulcsszó a lakáskassza. Az otthonteremtésre akár 4-10 évnyi előtakarékoskodással fájdalommentesen fel lehet készülni, hiszen a kis összegekben félretett pénz kíméletesebb, mint az egyszeri nagy pénz előteremtése. A lakásvétel pedig bizonyulhat jó befektetésnek később is, hiszen az egyetemi évek után a gyerek lehet, hogy költözik, az egyetem viszont marad. Márpedig egy nyüzsgő egyetemi városban sosem gond az ingatlan kiadása, természetesen akkor, ha jó paraméterekkel rendelkezik az áru.
Egyetemisták szempontjai
Az egyetemek közelében az egy-másfél szobás, egyedi fűtéses ingatlan mindig könnyen kiadható. A hallgatók egy részének megfelel a kicsi, 30-40 m2-es lakás, ahová 1-2 fő tud beköltözni. Mások viszont szeretik nemcsak a közösségi médiát, de a közösségi mindennapokat is. Ilyenkor 3-4 fő bérel egy duplaekkora lakást, mert a fajlagos költségek ekkor olcsóbbak. Mindig fontos szempont az egyetemisták részéről, hogy a lakás legyen a város szívében, közel az egyetemhez, jó közlekedésnél, legyen egy közösen használható helyisége, mint a Jóbarátok sorozatban az óriás nappali, ahonnan külön bejáratú szobák nyíltak. Fontos továbbá az alacsony rezsi, a korszerű fűtés és nem utolsó sorban az internetkapcsolat megléte és annak gyorsasága.
2014-es bérleti díjak
A fővárosban jelenleg 1981 forint az átlagos bérleti díj négyzetméterenként. Az alábbi friss felmérésből kiderül továbbá, hogy magas bérleti díjjal kell számolni Győrben, igaz, ott nem az egyetemisták, hanem a multinacionális cégeknél munkát vállalók tartják magasan az albérletárakat. Az egyetemi városok szempontjából érdemes ismerni Debrecen (1329), Pécs (1312), Szeged (119), Veszprém (1080), Miskolc (857) számait is, hogy kalkulálni lehessen a havi költségekkel.
Tudtad-e, hogy…
- … a legolcsóbb megoldás még mindig a kollégiumi szoba, amelyek állapotuktól függetlenül népszerűek? A férőhelyért általában 9-23 ezer forintot kell fizetni.
- …60 ezer forint alatt ritkán kapni minden igénynek megfelelő kiadó lakást? n