Mitől ér többet egy ingatlan? Top 5 árfelhajtó tényező

1. Lokáció, lokáció, lokáció

Jó helyen lakni manapság mindennél fontosabb. Egyrészt bizonyos kerületekben magasabb a várható átlagéletkor, mint egy zsúfolt, belvárosi részen, másrészt jobb tárgyalási pozíció akkor is, ha a lakásod nem túl vonzó, mármint a jó kerületen belül. Nem ritka ugyanis, hogy egy kevésbé felkapott területen egy belsőre vagy akár külsőre is gyönyörű ház jóval kevesebbért kel el, mint egy hasonló adottságú, de lelakott ingatlan két-háromszoros áron a kiemelt lokációban. A lelakottság olykor előny, sokan kifejezetten az ilyen ingatlanokra mennek rá, hogy aztán az új lakók a saját képükre formálhassák otthonukat.

2. Megközelíthetőség

Milyen most az ingatlanpiac?

Stagnál, beindulni látszik? Bizonyos szegmensei igen. Barócz Beatrix ingatlanbecslő és ingatlanközvetítő úgy látja, hogy a kis, 10 millió Ft körüli lakások adásvétele egy pillanatig sem állt meg. A nagy mozgás most is ebben a spektrumban van. A 40-70 millió közti lakások piaca nem változott, ott 1-4 év közé tehető az eladás sikeressége. Ahol pedig van egy kis felfelé ívelés, az jelenleg a drága, 150 millió Ft fölötti ingatlanok halmaza.

A távolságot egyre többen mérik percben, nem pedig kilométerben. Nem az a lényeg, hogy a munkahely, az iskola és a kikapcsolódási lehetőségek milyen messze vannak, hanem hogy azokat mennyi idő alatt lehet elérni. Ilyen értelemben nemcsak a városok külső részei, de például több Buda környéki slágertelepülés is nagy hátrányban van, ahonnan csak egyetlen kétszer egysávos út vezet a központ felé. Távolabbi helyek esetén hatalmas előny viszont a kötöttpályás tömegközlekedés, különösen a vasút, a HÉV, a metró vagy a villamos közelsége, különösen, ha egyúttal az autós parkolás (P+R) sem lehetetlen.

3. Tájolás

A jó tájolás és a benapozottság nemcsak a kellemes közérzet, de – egyedi, vagy mérhető fűtés esetén – a fűtésszámla szempontjából sem mellékes. Egy déli fekvésű, egész nap világos ingatlan téli rezsije 20-30 százalékkal is alacsonyabb lehet, mint a hasonló északnyugati, északkeleti tájolású lakásé. Igaz, nyáron a légkondicionálás költségei szállhatnak el. A lakások energetikai tanúsítványának bevezetése, a „zöldgondolat” térnyerése és a rezsiköltségek várható emelkedése miatt az efféle szempontok a következő években egyre hangsúlyosabbak lesznek.

4. Variálhatóság

Ha eladósorba kerül a lakásod, tudd, variálhatóak-e a falak. Sokan szeretnek falakat döntögetni, ilyenkor jön jól a sok válaszfal. Bauhaus-házban laksz? Jó neked! Azok azért olyan népszerűek az ingatlanpiacon, mert az ilyen stílusú házzal egy tokot vesz az ember, csak válaszfalak vannak, a belső terek átalakítása tehát roppant egyszerű. A régi polgári lakásoknak viszont pont ez a hibája. Nincs variálási lehetőség, azok jobbára csak főfalakból állnak, ott az értéknövelő tényező a belmagasság lesz.

5. A piac és a fizetőképes kereslet

A piac és a fizetőképes kereslet nagyban befolyásolja, mi eladható és mi nem. Lehet szuper lakásod, szuper helyen, ha a piac gyengélkedik. Akinek nem sürgős a lakáseladás, érdemes várnia. Akinek közepesen sürgős, az először remél, ezért ritkán enged az árból, mert azt hiszi, kaphat többet is, az idő neki dolgozik, de sokszor nem. Egyszer csak azon veszi észre magát, hogy kénytelen végül 10 százalékkal olcsóbban értékesíti az ingatlanát a tervezettnél, mert szorítja a hitel, mert ketyeg az új lakás foglalója. Sokszor a sietség szüli a nyomott árakat. Ha nem sürgős a lakáseladás, inkább várd ki a kedvező piaci helyzetet! n

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.