Tippek
Érkezz időben!
- Próbálj meg a az ünnep első napján érkezni, ilyenkor még kicsi és viselhető a tömeg. A vásár augusztus 16-20. között tart nyitva 10.00-21.00 óráig, utána színpadi programok következnek.
Érkezz viseletben!
- Ha népviseletben érkezel, egy profi fotós megörökít a fotóponton. A képet hazaviheted, sőt részt vehetsz a népviselet játékban, méghozzá értékes nyereményekért.
A népművészet nincs rózsás helyzetben, a hagyományos, népi mesterségek a szakmunkásképzés hanyatlása miatt is kihalófélben vannak. Ez ellen tesz Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ), amelynek fő feladata, hogy rendezvények és kiállítások szervezésével segítse piacra a még alkotó, élő tudással rendelkező mestereket. Ma fazekasból alkot a legtöbb az országban. Őket követik a hímzők, a fafaragók, a gyapjúszövők, a gyöngyfűzők, a tetőfedők. Aggódni lehet viszont a cserépkályha-építő, a szíjgyártó és nyerges, a csizmadia, a kalapos, a kötélverő és a kékfestő szakmákért, amelyeket alig egy-két mester űz. Felmérés mutat rá, hogy akik kitartanak a népi szakmák mellett, azok 18 százaléka megél ebből, nagyobb részük azonban csak másodállásban vagy hobbiként foglalkozik népművészettel. A népi mesterek közül a legtöbben a fazekasságból, a tetőfedésből, a fafaragásból és a mézeskalács-készítésből tudnak megélni, bár nem panaszkodnak a teljesen kihalóban lévő szíjgyártó, kékfestő, késes szakmák mesterei sem, akik a konkurencia teljes hiánya miatt tudnak talpon maradni. Kár lenne a mesterekért! A Mesterségek Ünnepén, a mesterek legrangosabb seregszemléjén te is meggyőződhetsz róla, hogy egyedi, kézműves termékeik nélkül színtelenebb lenne a világ vagy éppen az otthonod.
Félhold Buda felett
Az idei rendezvény kiemelt témája a fémművesség. Ennek kapcsán különös figyelmet kapnak a kovács, késes, fegyverkovács, ötvös, rézműves, tűzzománcos, bádogos, harangöntő, ólomöntő szakmák képviselői is, de ha az ólomkatonákra, fémszálas hímzésekre és patkolt tojásokra gondolunk, tovább bővül a lista. Mivel a fémművességhez igazi ősi férfias mesterségek is kapcsolódnak, így a műhelybemutatók során lesz vasnyújtás, damaszkolás, azaz rétegezett késpenge-készítés, éremütés, a borbélyműhelyben pedig borotvakészítő mesterek pengéivel nyesik a szőrt az állakról. Idén – ha csak 5 napra is – újra felkerülhetne a török félhold a Budai Vár fölé, hiszen a fesztivál díszvendége ezúttal Törökország lesz. A mesterek ékszereikkel, szőnyegeikkel, textíliáikkal a mesés keletet varázsolják Budára.
5 dolog, aminek otthonodban is helye lehet
- Nádtető: Az ökológiai gondolkodás térnyerése következtében a természetes és jó hőszigetelő anyag újra felértékelődött. Talán azért is, mert egy 10 centiméter vastag nádpalló 7,5 centiméter vastagságú kőzetgyapot paplan hőszigetelő hatásával egyenértékű, tehát remekül hőszigetel.
- Kékfestő vászon: A kékfestő kelme lakástextíliaként is megjelenhet otthonodban. Egy szép terítő, függöny vagy párnahuzat éjkékben a lakásod karakteres díszévé válhat.
- Népi cserépkályha: Hagyománytisztelők, környezettudatos fűtési megoldást keresők választása. A népi cserépkályhát felújított fagerendás, fafödémes mennyezetű parasztházak szobáiba, vagy nem modern bútorozású lakások fűtéséhez ajánljuk.
- Korongozott tányér: Egy szép tányér a nagyi falán, emlékszel? Ne csak emlékezz, valósítsd meg te is! Egyre divatosabb ugyanis a tányérfal a konyhában vagy az étkezőben. Itt a modern tányérokat a régiekkel kombináld és törekedj egy árnyalat megjelenítésére a falon.
- Fali téka: A téka festéssel, faragással díszített faliszekrény. A falba mélyesztették, vagy a falra akasztották fel. Általában ajtóval záródott, benne imádságos könyvek, üvegtárgyak kaptak helyet. A ma népszerű bútor a te otthonodat is garantáltan feldobja majd! nA nádtető újra divatosFazekasmunkaKeresettek a cserépkályhák is