Étterem, terasszal

Értékteremtés az Őrségben

Érdekes részletek

Befektetés (Pajta+Bisztró): 80 millió Ft, ebből 38 millió állami támogatás
Megtérülés: hosszabb távon
Bevételi források: táborok, esküvők 100 főig, éttermi szolgáltatás, egyéb rendezvények az osztrák és szlovén vendégkörre is számítva
Társadalmi szerepvállalás: helyi munkaerő alkalmazása, helyi termékek vásárlása
Befektetői tipp: nem elég, ha van egy jó ügy, amiért felépíted vállalkozásodat. Kell professzionális arculat, logó, honlap, Facebook-aktivitás. A modern kor marketingeszközeinek mellőzése kihagyott ziccerek sorozata. A beruházás végül jóval többe került, mint a pályázat költségvetési kerete.
Tanulság: fontos az előre látó tervezés

Az Őrség valaha járhatatlan erdőrengeteg volt, az országot védelmező gyepűrendszer fontos szakasza, ahol a lakosság sokáig határőrző feladatokat látott el. A környék ma is mesterséges beavatkozástól mentes. A legmeghatározóbb tájképélményt az egykori irtások helyén létrejött apró, több elkülönülő részből álló települések és a körülöttük lévő, mozaikos kiterjedésű, kaszálókból, szántókból, erdőfoltokból álló vidék látványa adja. Az érintetlenség oka a zártság. Az Őrség valaha szigorúan őrzött terület volt, a határ közelsége és a zöldhatár rejtette veszély miatt tele volt ellenőrzési ponttal. Zalaegerszegtől a vonatra határőrök szálltak fel, így aki tovább akart menni, útlevél-ellenőrzésen kellett átesnie. A helyzet a rendszerváltás környékén enyhült. A zártság pozitívuma, hogy jó állapotban konzerválta a tájat, amely ma a természetbarátok és kerékpárosok zarándokhelye távol Budapesttől és a Balatontól egyaránt. A hely további erénye a még elfogadható telek- és ingatlanárak, illetve a tény, hogy a hosszan tartó elszigeteltség miatt e vidék számos üzleti lehetőséget rejt magában.

A hajdani pajta mai arculata

A hajdani pajta mai arculata

Operetterdők

A határmenti tájba tíz éve szerettek bele vendéglátóink, akik Dunakeszin laknak, s akik szomszédai az őrségi Ispánk nevű településen vásároltak nyaralót. Egy villámlátogatás elég volt ahhoz, hogy a táj elbűvölje őket. A telek, amit nem sokkal e látogatás után vásároltak, korábban fenyőfaültetvény volt, tele növendék karácsonyfával. Az új tulajdonosok vásárlás után megritkították az állományt. Az összképet ezután a legelő, a pajta, a tóka – az agyagos talajon összegyűlt természetes vizet tároló tavacska – és a nagy kiterjedésű operetterdők adták, olyan díszletet biztosítva az újonnan érkezőknek, ahol minden legalább annyira tökéletes, mint egy Kálmán Imre-operettben. A mesebeli telekre 2005-ben a helyi Ybl-díjas építész, U. Nagy Gábor tervei alapján egy modern, hatszobás fachwerk ház épült, amely gerendaközeit tégla tölti ki. Noha ezt sokan tájidegennek gondolják, a beépült természetes anyagok annyira belesimítják a tájba az épületet, hogy az minden ellenérzést felszámol a kétkedőkben.

Modern vonalvezetés

Modern vonalvezetés

Pajta születik

A nyaralót, amely több mint nyolc éve áll, lakói idővel továbbálmodták. Gondolatébresztőnek a telken állt egy százéves pajta, amellyel kezdeni akartak valamit. Vendéglátóink, akik a székelyföldi Felsősófalvába jártak néptánctáborba, úgy döntöttek, a hangulatot átültetik Magyarországra, és az üresen álló pajtát e cél szolgálatába állítják. Az átépítés U. Nagy Gábor tervei alapján zajlott, hogy az épületegyüttes egységes képet mutasson a nyaralóval. A pajtaajtók helyére üvegtáblák és harmonikaajtó került, az épület fenyőszerkezetet kapott, és az eredeti pajta mérete a hozzáépítés nyomán megnőtt. A pajta ráadásul egy társépületet is kapott, amelyben ma a Bisztró nevű étterem működik, míg a két épület között egy szabadtéri terasz jött létre. A bisztró korszerű, professzionális, modern gépekkel felszerelt konyhájának feladata a betérő vendégek, turisták étkeztetése, esküvői vacsorák lebonyolítása, illetve a Pajtában zajló táborok résztvevőinek élelmezése. A konyha profi, azt a budapesti Villa Bagatellből átigazolt szakács, Csécsei László viszi, aki alapanyagok tekintetében az Őrség ehető kincseire támaszkodik. A remek konyhához a 2012 ősze óta működő Pajta biztosítja a vendégeket, ahol programok, táborok, színházi előadások, néptáncórák, kiállítások, kézfogók, családi ünnepek zajlanak.

Esti fényben is impozáns

Esti fényben is impozáns

Értéket teremteni jöttek

A hely nem kizárólag önerőből épült. A család vállalkozó, de nem ez az elsődleges üzlete: a régi Ganz Darugyár egyik utódcége az övék. A jókor és elérhető áron tíz éve megvásárolt telket ügyesen hasznosították. A Ganz Danubius Hajtástechnika Kft. az Új Széchenyi Terv keretében 38 millió Ft európai uniós támogatásban részesült Táncház építése Őriszentpéter területén címmel. A cég a turisztikai attrakcióval helyben munkahelyeket is teremtett. A turizmus fejlesztését elősegítő projektben a pénz másik felét a család önerőből, banki hitel nélkül teremtette elő. Érdekes csavar, hogy szálláshelyet nem építettek, hogy így hozzák helyzetbe a helyi szállásadókat, akikkel a későbbiekben együtt tudnak fejlődni. A helyi értékek vendéglátóinknak nem csak a szavak szintjén fontosak. Az ételek helyi alapanyagból, a házba beépült fa a Zalából, a nyílászárók Lentiből származnak, az épületegyüttest helyiek hozták tető alá. A család számára örvendetes, hogy nincs rajtuk a kényszer, hogy azonnal vissza kellene szerezniük a beruházás értékét. Persze lazsálásról szó sincs. A befektetett pénzt hosszú távon ugyan, de szeretnék viszontlátni. Jó hír, hogy a Pajta Őriszentpéteren esküvőhelyszínként kezd beindulni, a konyha egyre jobban prosperál, a táborok száma pedig egyre nő. n

Néptáncórák is zajlanak itt

Néptáncórák is zajlanak itt

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.