Remek kezdeményezés, csatlakozz hozzá te is!

Budapest 100: irány a város!

Budapesten lakni olyan, mint egy történelemkönyvben létezni. Az itt élőket körülvevő historikus építészeti emlékeken túl az egyszerű lakóházak is figyelmet érdemelnek. A rangidős épületek a fővárosban évente egyszer meg is kapják a reflektorfényt. Ez a dátum 2015-ben április 18-19-re esik. Ilyenkor a vezetett séták mentén felfedik magukat a 2015-ben éppen 100 éves ódon lépcsőházak, az évszázados lakásbelsők, a pincék, a padlásterek titkai.

Centenárium

Az utóbbi évek egyik legjobb kezdeményezésének szervezője az OSA Archívum, projektgazdája a KÉK – Kortárs Építészeti Központ. A mozgalom lényege, hogy az év századik napján az éppen százéves szülinapjukat ünneplő házakat megnyitják lakóik, üzemeltetőik a nagyközönség előtt, azok bejárhatók, építészek által vezetett túrák kíséretében megtekinthetők, miközben a születésnapos házakban programok, buli és néhol szerényebb lakoma is várja az érdeklődőket. A százéves házak eseménysorozat nem csak a múltról üzen, arra is felhívja a figyelmet, hogy vigyázzunk lakókörnyezetünkre és építészeti értékeinkre.

A rendezvény kapcsán felsejlik a régi Budapest élete

A rendezvény kapcsán felsejlik a régi Budapest élete

Mi várható idén?

Nosztalgiabuli

Aki már járt ilyen rendezvényen, az tudja, hogy a 20. század első évtizedeinek pezsgő polgári élete elevenedik meg különös és szívszorító szépséggel, így a százéves házak ünnepe némi meghittséget hoz napjaink rohanásába. Elmélkedésre, visszatekintésre, merengésre ad lehetőséget a múlton.

A nyitott lakóházak, iskolák, templomok, közintézmények több száz eseményt kínálnak az érdeklődőknek: családi, szakmai, kulturális szempontok között lehet választani, és lesz közös uzsonna, zene, divatbemutató és kertészkedés is. A régebben csatlakozó és idén újra megnyitó házak megmutatják, merre fejlődtek, az új csatlakozók között valódi legendák is találhatók. Jó hír, hogy idén szélesre tárják ajtajaikat olyan épületek is, amelyek eddig szerénykedtek, de a lakókat az önkéntesek meggyőzték, hogy legyen ez most másként. Az április 18-19-i program épp annyira szól a valamikori Budapestről, mint a mairól, az épületekről és a benne élőkről, ott dolgozókról. A Budapest 100 közös haszna, hogy együttgondolkodást kezdeményez a megújulásról, illetve összetartó lakóközösségek megszületését ösztönzi.

Irány Kőbánya!

Az idén kitárulkozó házak legszebbike a Kőbányai Szent László Gimnázium. Az iskolát Lechner Ödön tervezte szecessziós stílusban, de a terveket 1914-ben bekövetkezett halála miatt Vágó József ültette át a gyakorlatba. Hogy melyikük mit tervezett, nem egyértelmű, de valószínű, hogy a külső Lechner Ödön munkája, a belsőkért Vágó József felelt. Az épület ma egyébként műemlék. Az iskola tavaly is bejárható volt a 100 éves házak hétvégéjén, e sorok szerzője, aki maga is ezeket a padokat koptatta, szívből ajánlja a túrát, mely során kirajzolódik egy nagybetűs iskola képe. n

A Szent László Gimnázium aulája

A Szent László Gimnázium aulája

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.