Mindig az számít, a város mely pontján van az ingatlan

Az otthon értéknövelő tényezői

1. Lokáció – az értékbecslők szlogenje szerint három dolog határozza meg az otthonok alapvető értékét, és ez nem más, mint a lokáció, a lokáció és a lokáció. Ezernyi példát ismerünk, amikor egy belsőre vagy akár külsőre is gyönyörű ház, lakás fillérekért kel el, miközben hasonló, de lelakott társa két-háromszor annyiba kerül csak, mert a falu vagy a város vagy legfelkapottabb részén volt fellelhető. A cím tehát nem mindegy, és ezt sosem szabad figyelmen kívül hagynod!

2. Infrastruktúra – értéknövelő tényező, ha a lakás jól kiépített helyen van. Van a környéken óvoda, iskola, gyógyszertár, lehetőség a bevásárlásra, sportlétesítmény. Jópont ugyanakkor, ha van csatorna, kábeltévé, internet, vezetékes gáz és megfelelő közlekedés. A távolságot egyre többen mérik percben, nem pedig kilométerben. Nem az a lényeg, hogy a munkahely, az iskola és a kikapcsolódási lehetőségek milyen messze vannak, hanem az, hogy azokat mennyi idő alatt lehet elérni. Így egy jól hangzó budai cím értéke is lehet értékcsökkentő tényező, ha a városba egy darab, csupán 2×1 sávos út visz be.

3. Tájolás – A jó tájolás és a benapozottság nemcsak a kellemes közérzet, de a fűtésszámla szempontjából sem mellékes. A legtöbben a délkeleti vagy a délnyugati tájolást keresik, érthető módon, hiszen ezek a legnaposabb ingatlanok. Egy déli fekvésű, egész nap világos ingatlan téli rezsije 20-30 százalékkal is alacsonyabb lehet, mint a hasonló északnyugati, északkeleti tájolású lakásé, keresd ezeket!

4. Lift – ez társasházakra vonatkozó értéknövelő tényező. Igen, van jelentősége a háromemeletes ház esetén is. Ha valaki nyugdíjasként a tetőtőrbe vágyik, könnyen meggondolhatja magát, ha a felfelé vezető út lépcsőkkel van kikövezve.

5. Variálhatóság – A Bauhaus-házak azért népszerűek, mert az ilyen stílusú házzal egy tokot vesz az ember, csak válaszfalak vannak, a belső terek alakítása roppant egyszerű. A régi polgári lakásoknak ez a hibája. Nincs variálási lehetőség, ott az értéknövelő tényező általában a belmagasság.

+1 Zöld és okos megoldások – A lakások energetikai tanúsítványának bevezetése, a „zöldgondolat” térnyerése és a rezsiköltségek emelkedése miatt egy napkollektor, egy jól méretezett, modern fűtési rendszer mind árfelhajtó jelentőséggel bír. Ha valaki falfűtéssel, központi porszívóval, szennyesledobóval szereli fel az ingatlanát, az szintén értékes. Ezek a mindennapi életet könnyítik meg. Ha nincsenek, lehet, hogy nem hiányoznának, ha viszont az ember megszokja őket, nem tud nélkülük élni.

Egy-egy okos megoldás nagy értékkel bír

Egy-egy okos megoldás nagy értékkel bír

Néhány kérdés és válasz

  • Értéknövelő tényező, ha eladás előtt felújítok? Egyre többen keresik a készet, amihez nem (vagy csak minimálisan) kell hozzányúlni beköltözés előtt. Ez javítja az eladhatóságot, ám fontos, hogy a felújításba fektetett pénznek csak jóval kisebb része érvényesíthető az árban. Nagy felújítást a tulajdonos oldaláról tehát nincs értelme végezni, az új tulajdonosnak nem fog tetszeni, ő pedig nem tudja majd belekalkulálni az árba az invesztíciót.
  • Kelendő-e az extremitás? A lakáspiacon a visszafogott, konzervatív elegancia a legkelendőbb, az extrém, hivalkodó csempék, beltéri megoldások inkább csak megnehezítik az értékesítést.
  • Mi számít értékcsökkentő tényezőnek? Az ingatlan jogi háttere. Ha egy ingatlanon haszonélvezet van, az komoly értékcsökkentő tényező. Problémás az osztatlan közös tulajdon, illetve öröklés következtében is kialakulhat hátrányos helyzet. A félreértések elkerülése végett mindig vonj be ügyvéded az adásvételbe! n

    A lakáspiacon a visszafogott elegancia a nyerő

    A lakáspiacon a visszafogott elegancia a nyerő

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.