A jövő designerei már a spájzban vannak?

Milyennek képzelitek álmaitok otthonát?

Kristóf: Vonzódom a régi tárgyakhoz, nagyszüleim bútorait nagyon szeretem, az a stílus örökéletű. Mégsem rendezném be a lakásomat antik bútorokkal, mert annyira szépek és egyediek, hogy azokat csodálni kell. Már pedig a legfontosabb érték számomra a használhatóság, hogy az otthonomban lévő tárgyak praktikusak, kényelmesek legyenek és évekig kiszolgáljanak.

Apor: A régi tárgyakat én is szeretem és tisztelem, de meghagyom azokat a szüleimnek. Erdélyi vagyok, ezért ami fa, az érdekel. A majdani lakásomban a mennyezetre gerendákat képzelek el, a burkolatok, a berendezési tárgyak is fából készülnek. Azon is gondolkodom, hogy a mellékhelyiséget hogyan tudnám majd ebből az anyagból megépíteni.

– Designerek lévén a stílusok között könnyen boldogultok. Melyik áll hozzátok a legközelebb?

Krisfóf: A letisztult, egyszerű formák vonzanak. Kedvelem a fémet, a kerámiát, a fát, a műanyagot viszont egyáltalán nem szeretem. Ha tehetném, soha nem használnék műanyag tárgyakat. A falakat fehéren tudom elképzelni, a berendezési tárgyak szürke árnyalatúak lesznek, esetleg némi feketével vegyítve. Sosem keverem a színeket, de a növények üde zöldjét megengedem magamnak.

Apor: Én is az egyszerűséget, a tiszta formákat, a modern stílust kedvelem, de nálam a fa mellett a színeknek is jut szerep. A növények zöldje sem hiányozhat, a bútorok, a drapériák, az abroszok színében pedig biztosan megtalálhatók lesznek sárga árnyalatok.

Van olyan része a lakásotoknak, amelyet különösen szerettek?

Apor: A nappaliban töltöm a legtöbb időt, ott dolgozom, ott tervezek vagy készülök a vizsgákra. A lakás, amit a testvéremmel bérlünk, 90 négyzetméteres, de jóformán csak az íróasztalt használjuk. Ha buli van nálunk, akkor átköltözünk a konyhába, a legjobb beszélgetések mindig ott folynak.

Kristóf: Imádok főzni, a konyha ezért fontos része a lakásomnak. Fűszernövényeket nevelgetek, de sokat vesződöm velük, mert nem mindegy, mennyi fényt, vizet kapnak. A SPIC= ötlete éppen ebből a problémából fakad: olyan intelligens konyhai készüléket terveztem, amelyik felismeri a növények igényeit, és biztosítja a fejlődésükhöz szükséges optimális körülményeket, a főzéskor keletkező növényi eredetű hulladékot pedig komposztként újrahasznosítja. Az amerikai típusú konyhák nagyon praktikusak, mert a tágas térben minden eszköz kéznél van. A saját lakásomban egyszer majd ilyen konyhát szeretnék berendezni.

Mi inspirálta a PETE ötletét?

Apor: A bulik után mindig sok hulladék keletkezik, de az is elszomorít, ha azt látom, hogy a folyókba mennyi szemetet dobálnak az emberek. A szelektíven gyűjtött PET-palackokat Kínába szállítják, ahol polár ruhaneműket készítenek belőlük. Nagyjából 29 palack elegendő egy felsőhöz. A PETE egy olyan gép, amellyel otthon készíthetünk magunknak polár cuccokat a műanyag palackokból, ezzel óvjuk a környezetet, újrahasznosítjuk a szemetet.

Milyen lehet a jövő otthona?

Szavazz rájuk!

Kristóf és Apor koncepciójára június 16-tól te is szavazhatsz. Szavazatoddal a verseny legjobbjai közé juttathatod őket.

Koczka Kristóf: http://electroluxdesignlab.com/2014/submission/spic/

Kovács Apor: http://electroluxdesignlab.com/2014/submission/pete/

Apor: Ha rajtam múlik, akkor nagyon kicsi. A mostani lakásban alig néhány négyzetméternyi területet használok. Legyen minden kéznél vagy közelben, hogy ne a kereséssel töltsem az időt. Már gyerekkoromban is mindent kipróbáltam, hogy megkönnyítsem a feladatokat, amit édesanyám adott. A kézzel nehezen tekerhető mákdarálót fúrógéppel hajtottam meg. Működött. A jövőben még inkább körbevesznek bennünket olyan gépek, amelyek gombnyomásra könnyítik meg a mindennapjainkat.

Kristóf: A tévét kihagynám a jövő otthonából. Eddig sem volt, nem is hiányzik, inkább olvasok helyette. A konyha a jövőben is fontos helyiség lesz, lényeges, hogy kényelmesen nagy legyen, tele funkcionális gépekkel, amelyek újrahasznosítják a hulladékot, és segítenek abban, hogy a környezetünk élhetőbb és tisztább legyen. n

thumbnail
thumbnail
thumbnail
A jövő designerei már a spájzban vannak?
Kristóf intelligens, fűszernövény termesztő konyhai berendezést tervezett
A jövő designerei már a spájzban vannak?
Apor érzékelte a PET-palackok újrahasznosításának problémáját
A jövő designerei már a spájzban vannak?
Képzeljük el, hogy magunk készíthetünk ruhát az üres műanyagpalackokból!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.