Forrás: Getty

1. Költségvetés? Szorozd meg kettővel
Lehet, hogy már hetek óta Excel-táblázatot építesz árakkal, anyaglistával, színkódokkal – de a valóság gyakran másképp alakul. Egy régi konyhában mindig lesz valami meglepetés: penészes fal, korhadt gerenda, szétázott padló vagy egyenetlen szerkezet. Érdemes 10–20% tartalékot félretenni – nem azért, mert biztos, hogy elköltöd, hanem mert valószínűleg el fog menni.
2. Elektromos hálózat – A láthatatlan költség
A régi konyhák elektromos rendszere gyakran elavult. Egy kenyérpirító vagy mikrohullámú sütő már túlterhelheti a meglévő hálózatot.
A falak kibontása remek alkalom az aljzatok modernizálására, új kábelek behúzására és a GFCI védelem kialakítására. Bár ez nem látványos része a felújításnak, alapvető a biztonság és a hosszú távú működés szempontjából.
3. A csövek sem örök életűek
A régi öntöttvas vagy acél vízvezetékek ma már nem számítanak megbízhatónak. Ha új gépeket, csapokat vagy elrendezést tervezel, érdemes új vízhálózatot kialakítani. Ezt akkor a legkönnyebb, amikor már úgyis nyitva vannak a falak.
Sokkal olcsóbb és gyorsabb most elvégezni ezt a munkát, mint pár év múlva újra visszabontani mindent egy csőtörés miatt.

4. Amit szem nem lát, a vízmérték viszont igen
A régi épületek legnagyobb kihívása, hogy semmi sem garantáltan vízszintes vagy függőleges. A padló hullámos, a falak dőlnek, a plafon lejt. Ez elsőre nem is feltűnő, amíg be nem kerül az új konyhabútor vagy a szekrénysor. A szintezés, aljzatkiegyenlítés, vázmegerősítés plusz idő és pénz, de elengedhetetlen a minőségi végeredményhez.
5. A csempe alatt mit rejt a múlt?
Sok konyhában még mindig linóleum vagy régi laminált padló fedi a múltat. Alattuk viszont akár több rétegnyi régi burkolat vagy instabil aljzat is lehet. Ha csempézni tervezel, az alapozás kulcskérdés, mert a csempe csak akkor marad tartós, ha stabil, sík felületen van. Ha az aljzat mozog, a fuga és a lapok hamar megadják magukat.
Összefoglalás: tervezés + tartalék = nyugalom
Egy régi konyha felújítása kihívás, de nem lehetetlen. A kulcs: alapos előkészítés, reális költségvetés, szakértői segítségés némi rugalmasság. Így nemcsak új konyhád lesz, hanem nyugodtabb felújítási élményed is.