Fotó: Jurassza Zsófia

A ház, ami újra életre kelt – Egy vidéki felújítás története a lakberendező szemüvegén át

„Épp egy ingatlanos konferenciáról tartottam hazafelé, amikor megláttam az ingatlanhirdetést. Egy kollégám felhívta a figyelmemet, hogy a vidéki házak akkor jobb befektetések voltak, mint a fővárosi lakások. Persze lehet, hogy nem pont erre gondolt, de engem megfogott.”

Egy ház az erdő szélén

A ház egy 1600 m²-es telken áll, amelynek fele erdős. Az új tulajdonosok először be sem tudtak lépni az udvarra – bedőlt fák, gödrök, a házra dőlt szomszédfa… a látvány inkább rémisztő volt, mint ígéretes.

„ A víz nem volt bevezetve, csak kútból jött. Az áramot a szolgáltató lekapcsolta, mert veszélyesnek minősítette. A ház évtizedek óta üresen állt – olyan volt, mint egy túlméretezett madárijesztő.”

A ház eredeti állapota

Galéria / 7 kép

Megnézem a galériát

Újratervezett alapoktól a díszített falakig

A cél világos volt: befektetésként felújítani és értékállóan továbbadni. De az odavezető út nem volt épp zökkenőmentes.

A teljes ház struktúráját átalakították Rékáék. Az egyik szobából előszoba lett, új helyre került a bejárat. A régi padlásfeljáró helyére került a fürdő, külön WC és mosókonyha. A konyha és a nappali egy légtérré olvadt, a teraszt pedig megduplázták.

„A födémre, falakra, padlóba is szigetelés került. Kicseréltük az összes víz- és villanyvezetéket, valamint nyílászárókat. A kertet rendbe tettük, a régi istálló helyére bontott téglából pergola került.”

Réka – nemcsak tervezőként, hanem kétkezi alkotóként is – saját kezűleg újította fel a használtan beszerzett fóliás konyhabútort is. A fóliát hőlégfúvóval eltávolította, majd lefestette, és új fogantyúkat szerelt fel.

„A férjem burkolta az egész házat – eredetileg matematika-testnevelés tanár, de közben elvégezte az OKJ-s burkolóképzést. Így egy igazi kis családi projekt kerekedett belőle.”

ÍGY ALAKULT ÁT AZ ALAPRAJZ

Galéria / 2 kép

Megnézem a galériát

Okos részletek, nagy hatás

A végeredmény nemcsak szép, de praktikus is lett. A régi istálló helyére pergola került, ami új közösségi térként szolgál. A fürdőben elrejtették a be nem épített kád kiállását egy paddal – így ha valaki mégis kádat szeretne, már nem kell bontania.

„A konyhában meghagytuk a kéményt, sparheltet tettünk be – fűteni, főzni, sütni is lehet rajta. A nagyszoba egyik falát saját kezűleg készített 3D-s mandala mintás dekorral díszítettem.”

Kihívások és tanulságok

A munka fél év alatt készen lehetett volna – de a távolság (a pár Balatonfüreden él), a szakemberek lecserélése és a váratlan helyzetek végül két évre elnyújtották a projektet.

„Sok tanulság volt. Például, hogy mindig legyen írásos árajánlat, mielőtt a szakember elkezdi a munkát. És ellenőrizni kell őket – nálunk a villanyszerelő olyan napokat is felszámolt, amikor csak ketten dolgoztak, de azt állította, hárman voltak. Pechje volt, mert pont ott voltunk akkor…”

A legszebb pillanatok

A ház azóta túl van zord múltján – valóságos otthon lett belőle. A legmeghatóbb pedig az volt, amikor az egykori tulajdonos, egy idős hölgy visszatért megnézni.

„Megkönnyezte, hogy milyen szép lett. Azt hiszem, ezért éri meg csinálni.”

Galéria / 15 kép

Megnézem a galériát

Réka tippjei, ha hasonlóba vágnál:

  • Ne kezdj munkát írásos árajánlat nélkül!
  • Ellenőrizd a szakembereket – minden nap, minden órában.
  • Dokumentáld profi fotóssal a végeredményt!
  • Légy következetes, határozott – és számolj rá, hogy lesz, ami nem úgy alakul, ahogy tervezed.
  • Végül: a legjobb ház az, aminek története van. Te is írhatod az első fejezetet.

A tervező

A ház, ami újra életre kelt – Egy vidéki felújítás története a lakberendező szemüvegén át
Sali Réka / lakberendező, home stager, ingatlanközvetítő és -értékbecslő, közgazdász
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.