Takarítási rutin első lakásba, Fotó: Europress

Ha egyedül élsz, már nem a szüleiddel, nincs lakótársad, vagy esetleg pont a kedveseddel költözöl össze a saját közös lakásotokba, akkor ezentúl a takarítás is csak rád/rátok marad. És hogy a lakás sokáig olyan szép, tiszta maradjon, mint amilyen beköltözés után is, fontos a takarítási rutin kialakítása és megtartása. Ehhez látunk el most pár hasznos tanáccsal.
Íme néhány tipp a takarítási rutin kialakításához az első saját otthonodba!
1. Találd meg a saját módszeredet!
Hetente egyszer szeretsz inkább nagytakarítást tartani, vagy jobb, ha több napra elosztod a feladatokat? Úgy csináld, ahogy neked kényelmes és szimpatikusabb.
2. Keríts időt a takarításra!
Manapság soha, senkinek, semmire nincs ideje. Ha neked sincs, akkor fogd a naptáradat és nézd meg, hogy mikor lenne időd takarítani. Ha megtaláltad a megfelelő időpontot, írd be előre a naptárba, így nem tudsz akkorra programot szervezni, mert látni fogod, hogy akkorra már dolgod van. Ráadásul ha -tól-ig időt határozol meg magadnak, akkor gyorsabban is fogod elvégezni a feladatokat, nem pepecselsz, nem fogsz bele közben másba, hanem ha csak 2 órád van, akkor 2 óra alatt végzel mindennel.
3. Gondold át a sorrendet és haladj aszerint!
Sose alulról kezdj neki a takarításnak, mert mindig a legmagasabb pontról kell, hogy nekilássunk a takarításnak és haladjunk lefele. És mindig a legfontosabb pontokra összpontosíts, különösen, ha szorít az idő. A legfontosabb általában a konyha, a fürdőszoba, majd a WC, és ezután jöhet a nappali, a hálószoba, esetleg az étkező és a többi helyiség.
4. Szerezd be a takarításhoz szükséges eszközöket és tartsd őket egy helyen!
Mielőtt nekiállsz takarítani, szerezz be mindent, ami kellhet, és alakíts ki számukra egy helyet, ahol minden, egy helyen elfér.
Amire szükséged lehet:
- porszívó
- felmosó, vödörrel
- seprű (partvis), kislapát
- rongyok
- tisztítókefe
- gumikesztyű
- tisztítószerek (univerzális tisztítószer, hypo, ablaktisztító, fürdőszobai-, konyhai tisztítószer, vízkő eltávolító, zsíroldó, lefolyótisztító, padlóápolók, szőnyegtisztító, szódabikarbóna és ecet, stb.)
5. Készíts egy ellenőrizhető feladatlistát!
Írd le részletesen, hogy heti szinten mik azok a dolgok, amiket meg kell csinálnod mindig, és amikor megvagy velük, pipáld ki őket. Így folyamatosan nyomon követheted, mi van még hátra. Segítség gyanánt összegyűjtöttük, hogy a főbb helyiségekben milyen feladatok várnak rád hetente. Természetesen szükség szerint egészítsd ki a saját plusz feladataiddal!
Konyha
- Hűtő kitakarítása (kívül és belül)
- Mosogató kitakarítása
- Lefolyó megtisztítása
- Kuka kitakarítása
- Konyhai gépek kitakarítása (kávéfőző, melegszendvicssütő, vízforraló, mikro, stb.)
- Csempe áttörlése
- Padló feltisztítása
Fürdőszoba
- WC kitakarítása
- Fürdőkád kitakarítása
- Tükör letakarítása
- Zuhanyzó és zuhanykabin megtisztítása
- Kézmosó csap kitakarítása
- Mosógép kitakarítása
- Kilépők, törülközők lecserélése frissre, tisztára
Nappali (és étkező)
- Portalanítás
- Lámpák és egyéb világítótestek megtisztítása
- Képkeretek letisztítása
- Asztalok (étkező- és dohányzóasztal) letisztítása
- Újságok szortírozása
- Virágok megöntözése, cseréje
- Szőnyeg porszívózása
Hálószoba
- Portalanítás, pókhálók leszedése
- Lámpák és egyéb világítótestek megtisztítása
- Szőnyeg porszívózása
- Ágyneműhuzat cseréje
- Éjjeliszekrény le/kitakarítása
+ 4 extra tipp a takarítási rutin kialakításához, megszokásához:
- Mindig ugyanabban a sorrendben takaríts, így hamar megtanulod, mi után mi jön és nem fogsz semmit elfelejteni.
- Mérd le, hogy mennyi időt vesz igénybe kitakarítani egy adott helyiséget, és a jövőben tartsd magad ehhez az időhöz. Így tudod, hogy nagyjából mennyi időt vesz igénybe kitakarítani az egész lakást akár, és könnyebben be tudod sűríteni a mindennapi feladataid közé.
- Okosan állítsd össze a feladatsort. Olyannal kezd, aminek hatóideje van, ha például a szódabikarbóna-ecet párossal dolgozol, tartsd észben, hogy annak 15 perc hatóidő általában fog kelleni. Addig csinálj mást, ne vesztegesd az idődet.
- Ha úgy érzed, hogy nincs szükség nagytakarításra, akkor se lustálkodj. Az alapvető feladatokat: portalanítás, porszívózás, felmosás, törülköző csere – minden héten csináld meg! Sose maradjon ki!