Forrás: Getty
Ha követed a #PlantTok-ot, vagy szívesen böngészel kertészeti fórumokon új technikákért, lehet, hogy észrevetted, hogy mostanában a banán nagy népszerűségnek örvend, méghozzá “banánvíz” formájában. Talán már be is áztattad a héjakat vízbe, és ráöntötted a kedvenc növényeidre. Vagy esetleg szkeptikus vagy, és azon tűnődsz, vajon a banánvíz valóban jó-e a növényeknek… Hogy kielégítsük a kíváncsiságodat, beszéltünk egy növényszakértővel, hogy megválaszoljuk a kérdéseidet.
Mi az a banánvíz?
A banánvíz elkészítésekor egy régi banánhéjat kis darabokra vágunk, majd néhány napig vízben áztatjuk azokat. (Ez gyakorlatilag banánhéj tea.) Ezután leszűrjük a vizet, majd ráöntjük a cserepesekre és a kerti növényekre. Az elmélet szerint a banánhéjból, amely gazdag káliumban, C-vitaminban és B6-vitaminban, egészséges főzetet kapunk, amely tápanyagokat biztosít a növényeknek.
Jó a banánvíz a növényeknek?
Bár a banánvíz nem feltétlenül rossz a növényeknek, a szakértők egyetértenek abban, hogy ez a gyümölcsös főzet nem fog sokat segíteni a növényeidnek. Más szavakkal: a banánhéj lé nem éri meg a fáradságot. A banánban található kálium létfontosságú a növények egészségéhez. A héjak vízben való áztatása valószínűleg kivon egy csekély mennyiségű káliumot a héjból, de nem eleget ahhoz, hogy a növényeknek hasznára váljon.
Jobb alternatívák
Ha valóban megfelelő tápanyagokkal akarod ellátni a növényeidet, vannak jobb módszerek is.
- Banánkomposzt: Ha banánhéjat akarsz trágyaként használni, vágd apróra, és előbb komposztáld.
- Banánpor: Egy másik módja annak, hogy kihasználd a banánhéjban található tápanyagokat, ha kiszárítod a héjat. Szárítás után aprítsd fel egy konyhai robotgépben, és a pépet dolgozd bele a talajba.
- Hagyományos komposzt: Az élelmiszer-maradék komposztálása az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy csökkentsd a konyhai hulladékot és tápanyagokat biztosíts a növényeidnek.