Forrás: Getty

Megéri az árát? Íme 3-3 érv a bérleti szerződés mellett a tulajdonos és a bérlő szemszögéből is

Bérleti szerződést mindenképpen megéri kötni, hiszen ez a tulajdonost és a bérlőt is védi. Számos kellemetlenséget és félreértést lehet megelőzni, ha mindent rögzítünk előzetesen szerződést formájában, és közjegyző vagy ügyvéd jelenlétében írjuk alá. Bérleti szerződést közeli ismerősök esetén is ajánlott kötni. Összegyűjtöttünk néhány érvet a bérleti szerződés mellett tulajdonos és bérlői szempontból is.  

Érvek a bérleti szerződés mellett a tulajdonos szempontjából

  • Pontos fizetések: A bérleti szerződésben meghatározhatjuk a bérleti- és rezsidíj kifizetésének határidejét és formáját. Azaz előre megállapodunk hivatalosan, hogy legkésőbb hányadikáig kell a bérlőnek fizetnie, és készpénzes vagy utalásos formában szeretnénk azt. Ez azért előnyös, mert ha rendszeresen megszegi a fizetési határidőt a bérlő, hivatalos úton is felléphetünk ellene, ezáltal az elmaradt díjakat muszáj lesz pótolnia.
  • Károk megtérítése: A szerződés megkötése előtt szakember segítségével mérjük fel az ingatlanunk állapotát, készítsünk fényképeket is. Ha új bérlőnk lelakná az ingatlant vagy bármilyen kár érné a tulajdonunkat, lesz mire hivatkozva hivatalos úton kártérítést követelnünk.
  • Felmondási idő: A szerződésben meghatározhatunk felmondási és kiköltözési időtartalmat. A felmondási idő azt jelenti, hogy az elköltözés előtt mennyivel kell a bérlőnek a költözésről jelzést adnia, így a tulajdonosnak van ideje új lakót keresni a helyére. A kiköltözési időt a felmondási időhöz szokták kötni, ez az a határidő, amin belül köteles a volt bérlő teljesen visszaadni az ingatlant.

Érvek a bérleti szerződés mellett a bérlő szempontjából

  • Fix díjak: A bérleti szerződésben meghatározott összegeken felül a tulajdonos nem kérhet el tőlünk plusz díjakat. A szerződésben előre meghatározzuk a bérléssel járó díjak rendszerességét, összegét és fizetési módját, így pontosan tudunk előre kalkulálni a bérléssel kapcsolatos kiadásainkkal.
  • Biztos lakhatás: A bérleti szerződésbe mindenképp foglaljunk bele felmondási időt, azaz határozzuk meg, hogy ha a tulajdonos azt szeretné, hogy kiköltözzünk, mennyivel előre kell szólnia. Ez a megegyezés garantálja, hogy időben tudjunk új lakást keresni, mielőtt megszűnne a jelenlegi albérletünk, így nem kerülünk az utcára.
  • Jogtalan felújítási összegek elkerülése: Távoznál az albérletből, és a tulajdonos ezt felhasználná arra, hogy a beköltözésed előtt is omladozó fal javítási összegét rád terhelje? Az ilyen kellemetlen esetekre jöhet jól egy szerződés, amelyekbe beleírjuk a lakás aktuális hibáit, így ezek nem kérhetőek rajtunk számon kiköltözés után.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.