Forrás: Getty

Lakásvásárlás előtt állsz? Ilyen plusz költségekkel számolj

Amikor egy új otthon vásárlása előtt állunk, már a vételár kifizetése is kihívás elé állít minket. Ezen a helyzeten pedig tovább nehezítenek a plusz költségek, melyek akár több millió forinttal is megnövelhetik a végösszeget. Az alábbiakban eláruljuk, hogy milyen tételek növelhetik a vételárat.

Vagyonszerzési illeték

A vagyonszerzési illeték az egyik legjelentősebb plusz költség. Ennek mértéke akár a vételár 4 százaléka is lehet, azaz könnyedén milliós tételre rúghat. Szerencsére vannak különféle módok, melyekkel ez csökkenthető:

  • Amennyiben 3 éven belül nem csak veszünk, hanem el is adunk egy ingatlant, akkor mindössze a különbözet után kell megfizetnünk az illetéket.
  • Nem kell illetéket fizetnünk, ha egyenesági rokonoktól, szülőktől vásárolunk, esetleg házastársak között történik az adásvétel.
  • Közös ingatlanvétel esetén minden fél a saját részére fizeti az illetéket.

Földhivatali illeték

Az előző összeghez képest ez jelentősen kedvezőbb, hiszen az ingatlan nyilvántartásba vételéért 6.600 forintot kell megfizetnünk, pontosabban ezt az ügyvéd vagy a közjegyző fizeti be. Amennyiben sürgős az ingatlan bejegyzése, akkor további 10.000 forintot kell megtérítenünk.

Ügyvéd

Mivel az ingatlan adásvételét ügyvédi vagy közjegyzői okiratba kell foglalni, muszáj lesz egy ügyvédet megbíznunk, ez szintén plusz költséggel jár. Fontos megemlíteni, hogy hazánkban nincs törvénybe foglalva, hogy az eladónak vagy a vevőnek kell-e fizetnie az ügyvédi díja, így ezt nekünk kell tisztáznunk a másik féllel. A legtöbb esetben a vevő fizeti az ügyvédet, akinek a díja az ingatlan vételárának 0,5 százalékáról indul, de egyes esetekben 3 százalék is lehet.

Hitel költségei

Sok esetben hitelre van szükségünk, ha lakásvásárlásra adjuk a fejünket, aminek természetesen szintén van költsége: egyrészről a kamat, másrészről az értékbecslési és folyósítási díj. Ezeken felül van még a THM és a közjegyzői díj. Mivel minden lakáshitelt kötelező közjegyzői okiratba foglalni, ennek is van egy díja, amit szintén a vételár határoz meg. Amennyiben a banknál egy egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot teszünk, akkor 30 százalékkal csökkenthetjük a közjegyzői díjat.

Egyéb költségek

Amennyiben nem egy új építésű ingatlanba költözünk, akkor mindenféleképp számolnunk kell felújítási költségekkel. Szükség lehet festésre, apróbb javításokra, de különféle problémák is felmerülhetnek, melyekre érdemes elkülönítenünk némi pénzt. A költözés költségéről szintén ne feledkezzünk meg, hiszen ez is egy nagyobb összeg lehet, ami függ a bútoraink és ingóságaink mennyiségétől, a távolságtól…

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.