Forrás: Getty

Ingatlan adásvételi szerződéshez szükséges dokumentumok:
- Személyes iratok
A személyes iratok minden hivatalos folyamathoz szükségesek, ezért az ingatlan adásvételi szerződéshez szükséges dokumentumok közül sem maradhatnak ki. A személyazonosságunkat igazolhatjuk személyi igazolvánnyal, útlevéllel vagy jogosítvánnyal is. A személyes dokumentumok közül szükség van még a lakcímkártyánkra, valamint az adókártyára is. Ezekre azért van szükség, hogy pontosan legyen kitöltve a szerződésnek az a része, ahol a felek adatait rögzítik.
- Igazolás a tehermentességről/ banki igazolás a jelzálogjogról
Többféle teher is lehet az ingatlanon, ezeket az adásvételi szerződésben is rögzíteni kell. Ez jelenthet haszonélvezői jogot, jelzálogjog stb… Előbbi esetében igazolás szükséges a teher összegéről a teher jogosult által, valamint hivatalos dokumentum arról, hogy a jogosult lemondott jogairól. Az utóbbi esetén egy nyilatkozat szükséges a jelzálogjog jogosultjától, hogy mekkora a tartozás összege, és a végrehajtás jelenlegi állapotát is tisztázni kell.
- Energetikai tanúsítvány
Az energetikai tanúsítvány a kiállításától számítva egy évtizedig érvényes, ezért ezt meglévő dokumentum esetén be se kell szerezni közvetlen az adásvétel előtt. Az energetikai tanúsítvány biztosítása az eladó fél feladata, de a vevőnek is érdemes meggyőződnie annak meglétéről és hitelességéről. Az energetikai tanúsítvány azonosítószámát kötelező rögzíteni az adásvételi szerződésben.
- Banki kölcsön papírjai és útmutatója
Ha banki kölcsönt is felhasználunk az ingatlan megvásárlásához, mindenképp szükséges annak a szerződését és útmutatóját beleírni az adásvételibe. Ez alapján tudja az ügyvéd például azt is belefoglalni a szerződésbe, hogy mekkora az önrész, és mekkora a hitel összege.
- Ingóságok
Gyakran láthatunk ingatlanokat hirdetve, amelyeket a teljes berendezéssel kínálnak eladásra. Ha igényt tartunk az eladó bútoraira, ezt is bele kell foglalni az adásvételi szerződésbe. A legjobb, ha listázzuk a tárgyakat, így nem kerülhetünk abba a kellemetlen helyzetbe, hogy az eladó mégis elviszi a kifizetett berendezést, vagy esetleg a vevő követelne olyan tárgyakat, amelyek nem tartoztak az egyezségbe.
- Közművek kifizetettsége
Bár nem kötelező eleme az adásvételi szerződésnek, legkésőbb ilyenkor kérjünk hivatalos igazolást arról, hogy az eladónak nincs tartozása az ingatlanon a közművek felé. Társasház esetén kérjünk nullás igazolást, ami a közös költségek teljesítettségét bizonyítja. Ezt a közös képviselőtől tudjuk megszerezni.