Hortenzia, Fotó: Europress

Így nevelj gyönyörű hortenziát! – A legfontosabb dolgok, amiket erről a növényről tudni érdemes

A savanyú föld a hortenzia kedvence

A hortenzia alapvetően a savanyú földet szereti, ezért ha kertünkben a talaj nem megfelelő kémhatású, inkább ültessük a növényt egy nagyobb dézsába, ahol biztosíthatjuk neki a megfelelő táptalajt. Ügyeljünk arra, hogy a növény gyökere mindig legyen jól befedve földdel, a szára pedig a földfelszín helyett kapjon helyet. Mivel bokros virágról van szó, hagyjunk neki helyet terjeszkedni. Tavasszal ültessük, télen pedig takarjuk le a töveket, hogy a fagy ne tehessen bennük kárt.

Sok fény, kevesebb meleg

A hortenzia szereti a fényt, de nem bírja a meleget, ezért világos, de árnyékos helyet keressünk neki. Az ideális hőmérséklet nyáron 17-23 fok, télen, a pihenő időszakban 5-10 C fok. Nyáron tartsuk a földjét egyenletesen nedvesen, ne hagyjuk kiszáradni, kerüljük a csapvizet, csak lágy vízzel, vagy esővízzel öntözzük. Áprilistól a nyár végéig adjunk neki tápoldatot hetente egyszer.

Fontos tudnunk erről a virágról, hogy szirmai színét nagyban befolyásolhatjuk a talaj pH-értékével. A lúgos föld rózsaszínes, lilás, a savas pedig kékes árnyalatot kölcsönöz neki. Előbbit előcsalogathatjuk például kerti mész segítségével, utóbbit pedig a háztartásban összegyűjtött szerves anyagok újrahasznosításával.

Metszés csak mértékkel

Az évelő hortenzia azért is jó választás, mert alig szükséges metszeni. Az előző évben nőtt szárakon a következő esztendőben új virágokat fog hozni. Ezért is fontos, hogy ne metsszük meg túlságosan, mert csökkenthetjük vele a következő évi virágok számát. Az éves szükséges frissítést tavasszal végezzük el, és ilyenkor is csak az elhalt, elszáradt részeket távolítsuk el róla.

Leselkedő veszélyek

A legjobb dolog a hortenzia nevelésében, hogy kevésbé érzékeny, így többnyire problémamentes növény – de azért akad pár betegség, kártevő, amivel számolnunk kell. A levéltetvek például elsősorban a fiatal növényeken jelenhetnek meg. Vegyszermentes megoldásként megpróbálhatjuk eltávolítani őket, ha kerti slaggal erősen lespricceljük a leveleket. Előfordulhatnak takácsatkák is a növényen, ezek szabad szemmel szinte észrevehetetlenek, bár jelenlétük felismerhető a levelek közötti hálókról. A növény eldeformált növekedését okozhatják, főként a fiatal hortenziák esetében. Ezen kívül hortenzia-tulajdonosként találkozhatunk lisztharmattal és rozsdával. Előbbi általában nem jelent halálos fenyegetést a virágra, de okozhatja a levelek lehullását. Utóbbi pedig egy gombás betegség, melynek jelei a levelek alján megjelenő kör alakú, narancsos színű foltok. Ha besárgulnak a hortenzia levelei, az leggyakrabban vashiányra utal. Ettől meg kell ugyanakkor különböztetnünk, amikor kicsi, kerek, barna vagy lilás foltok jelennek meg a leveleken, melyek a levélfoltosság tünetei. Előfordulhat továbbá az is, hogy a virágok színei elhalványulnak a túl sok napfény hatására.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.