Forrás: Getty

Hogyan gondozzuk a szerencsebambuszt?

Sok növényt kapcsolnak különféle szimbólumokhoz, de a szerencsebambusz esetében ez közvetlenül a nevében is benne van. A szerencsebambusz hosszú ideje a jó szerencsét és a boldogságot szimbolizálja.

A növény nevének második része azonban kissé félrevezető, mivel a szerencsebambusz valójában nem bambuszfajta. Az általunk ismert szobanövény valójában egy trópusi vízililiom, amely Közép-Afrikából származik. A növény szárai, amelyeket gyakran fonatokba vagy kreatív formákba rendezve árulnak, erősen hasonlítanak a bambuszra. Nézzük, mit kér tőled, hogy jól érezze magát nálad.

Gondozási tippek

Szerencsére a szerencsebambusz egy könnyen gondozható szobanövény, így nem kell aggódnod, hogy elpusztul (és ezzel a szerencséd is elapad). Mivel a szerencsebambusz egy vízililiom fajta, vízben és talajban is nevelhető – de a következő tippek főként a talajban nevelt növényekre vonatkoznak.

Fényigény

A szerencsebambusz a közepes vagy közvetett napfényt kedveli. De alacsony fényviszonyok között is elél, ha csak árnyékos helyek vannak otthonodban. Ügyelj arra, hogy kerüld vele a közvetlen napfényt, mert a túl sok fény megperzselheti a leveleit.

Talaj és víz

Lehetőleg jól szellőző virágföldbe ültesd, tartsd a talajt nedvesen, de ne áztasd el. Kerüld a túlöntözést, mert ez gyökérrothadást okozhat. Ha vízben neveled a szerencsebambuszt, ügyelj arra, hogy a gyökerek mindig víz alatt legyenek, és cseréld a vizet minden hetedik-tizedik napban, hogy megakadályozd a rothadást. A biztonság érdekében használj szűrt vagy desztillált vizet, mivel a csapvízben lévő vegyi anyagok károsak lehetnek a növényre.

Hőmérséklet és páratartalom

A szerencsebambusz a melegebb, 18-35 °C közötti hőmérsékletet kedveli. Azonban érzékeny lehet a gyors hőmérséklet-változásokra, ezért ne tedd ablak vagy ajtó közelébe. A páratartalom tekintetében az átlagos otthoni páratartalom általában elegendő neki.

Trágyázás

A szerencsebambusznak nincs szüksége trágyára a túléléshez. Azonban, ha segíteni szeretnéd a növekedését, használhatsz közepesen erős, hígított folyékony trágyát havonta, feltéve, hogy talajban nevelkedik. Ha vízben neveled, csökkentsd a trágyázás gyakoriságát: elegendő két havonta vagy még ritkábban.

Szaporítás

Mivel a szerencsebambusz nagyon jól nő vízben, nem meglepő, hogy a növényi dugványokkal is könnyű sikert elérni. A szaporításhoz vágj le egy hajtást egy érett szerencsebambuszról, ügyelve arra, hogy minél közelebb vágj a fő szárhoz. Ezután helyezd a dugványt vízbe, és cseréld alatta a vizet legalább hetente egyszer, amíg gyökereket nem ereszt. Amikor a gyökerek kifejlődtek, ültetheted a dugványokat talajba vagy egy kavicsos és vizes vázába. A dugványokat közvetlenül talajban is szaporíthatod.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.