Forrás: Getty

Hogyan fessünk falat? – Tippek és trükkök a sikeres felújítás érdekében

Megfelelő alap kialakítása a festés előtt

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a jó alapozás mennyire fontos ahhoz, hogy a festés a lehető legjobban sikerüljön. Az egyenetlen, poros falakon nem fog jól tapadni a festék, így onnan le tud töredezni. Akár pár hónap után már kezdhetjük is újra a festést. A falak egyenetlenségeit gletteléssel ki kell simítani, ami már jó lépés a szép festés felé. Mielőtt bármit is kenünk a falra, csiszoljuk meg egy kicsit, majd mindenképp portalanítsuk, így jól fog tapadni rá a festék.

Alapozófesték használata

Az alapozófesték is csak akkor fog sokat segíteni, ha már jó felületre visszük fel, így nagyon fontos az előző pont is. Olyan alapozót kell használni, ami a választott festékünkkel jól működik. Erről kérdezzük meg a festékboltban az eladókat, ők segítenek a jó párosítás megtalálásában.

Hogyan fessünk falat szűk helyeken?

Sokan javasolják, hogy a festést a lehető legnehezebben hozzáférhető helyekkel kezdjük, így a nehezét már az elején letudhatjuk, utána jobban lehet haladni a falak nagyobb részével. Ilyen helyek lehetnek például a falak találkozásánál az élek és a sarkok, a villanykapcsolók és konnektorok környéke vagy a szegő éle. Ezeket a legkönnyebben kis méretű ecsettel lehet festeni, hogy minél precízebb legyen a munka. Használhatunk kis hengert is, de akkor félő, hogy az oldala olyan helyeket is be fog festeni, amit nem szeretnénk, hogy befogjon a festék.

Akkor lássunk hozzá!

Ha az alapozás elkészült, fent van az alapozófesték, valamint a nehezen elérhető helyek is színre vannak kenve, akkor jöhet a falak nagyobb része. Festőhengerrel lehet a legkönnyebben és leggyorsabban haladni, ugyanis ez nagy felületet fest le egyben, ráadásul egyenletesen osztja el az anyagot. Hogyan fessünk falat hengerrel? A festőhenger szerencsére épp annyi festéket tud felvenni, amennyi megfelelő, így a csöpögéstől nem kell tartani. Egyenletes nyomás mellett oszlassuk el a festéket a falon úgy, hogy sehol se legyen túl vastag a réteg, mert az nem szárad szépen.

Száradás és szellőztetés

Ha szükség van egy második réteg festékre, akkor azt csak az első réteg teljes száradása után kezdjük el felrakni. A szellőztetés is nagyon fontos: nyitott ablak mellett, esetleg egy ventilátor használatával mindig cseréljük az adott helyiség levegőjét.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.