Forrás: Getty

Milyen gyakran kell tisztítani a zuhany lefolyóját?
Annak érdekében, hogy a zuhany megfelelően működjön, és elkerüljük a kellemetlen szagokat vagy a dugulást, havonta egyszer érdemes átmosni a lefolyót. A ritkábban használt zuhanyzók esetében – például a vendégfürdőkben – elég lehet ezt negyedévente beiktatni.
Mire van szükségünk hozzá?
- Víz (meleg és forrásban lévő is)
- Szappan
- Csőgörény
- Szódabikarbóna
- Ecet
- Melamin szivacs
- Tiszta törlőkendők
1. lépés: Tisztítsuk meg a lefolyó fedelét
Mielőtt eltávolítanánk a lefolyó fedelét a lefolyó tisztításának megkezdéséhez, először győződjünk meg arról, hogy megtisztítottuk a lefolyófedelet. Húzzunk kesztyűt, emeljük le a fedelet a lefolyóról, majd távolítsuk el róla a ráragadt szőrszálakat és szappanmaradékot. Ha továbbra is nagyon piszkosnak tűnik, áztassuk meleg, szappanos vízbe.
2. lépés: Jöhet a csőgörény
Most, hogy hozzáférünk a lefolyóhoz, vegyük kézbe a csőgörényt. A spirál kiválóan alkalmasak nagy (gyakran szőr miatt kialakult) dugulás elhárítására.
A legjobb eredmény érdekében kövessük a gyártó utasításait, de itt van néhány tipp: toljuk a csőgörényt a lefolyóba, amíg ellenállásba nem ütközünk – ez azt jelenti, hogy elértük a dugulást. Forgassuk addig, amíg el nem kapja a “csomót”, majd lassan húzzuk fel. Figyelem: ha túl gyorsan mozgatjuk, leeshet róla a szőrcsomó.
3. lépés: Adjuk hozzá szódabikarbónát és ecetet
Ha minden nagyobb dugulást eltávolítottunk, ideje kitakarítani a lefolyó többi részét két háztartási segédeszközzel: szódabikarbónával és ecettel. Először forraljunk fel négy csésze vizet. Ezután öntsük a forró vizet a lefolyóba, ezt kövesse egy csésze szódabikarbóna. Majd öntsünk egy csésze fehér ecetet is rá, és hagyjuk állni 15 perctől egy óráig, attól függően, hogy a lefolyó mennyire szennyezett. Azt, hogy a keverék dolgozik, abból tudhatjuk, hogy pezseg.
4. lépés: Öblítsük le
Ezen idő letelte után indítsuk el a melegvizet. Hagyjuk néhány percig folyni, hogy átmossa a lefolyót, eltávolítva ezzel a maradék ecetet és szódabikarbónát. Ezután helyezzük vissza a lefolyó fedelét, és szükség esetén öblítsük le róla a szappanos vizet.
5. lépés: Tisztítsuk meg a lefolyó körüli részt
Most, hogy a lefolyó teljesen tiszta, meg kell tisztítania a lefolyó körüli területet is. (Valószínűleg elég piszkos lett a csőgörényezés közben.) Ehhez használjunk nedves melamin szivacsot. Végül egy tiszta és nedves törlőkendővel töröljük le a szivacs által hátrahagyott nyomokat.
Hogyan tartsuk hosszabb ideig tisztán a zuhanylefolyót?
A zuhany lefolyójának tisztítása, bár szükséges, senkinek sem szórakoztató. Ha hosszabb ideig szeretnénk tisztán tartani (és kevesebbet tisztítani), tartsuk szem előtt az alábbi tippeket:
- Használjunk szőrfogót vagy lefolyószűrőt. Ezek megfogják a hajat, mielőtt az a lefolyóba kerülne, megakadályozva a lefolyók eltömődését.
- Ne használjunk nagy részecskéket tartalmazó testápolót, sampont vagy balzsamot. Ezek az összetevők elakadhatnak a lefolyóban, és dugulást okozhatnak.